oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୋମବାରଠୁ ନବରାତ୍ର ପୂଜା, ମାଆଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ପୂଜାପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଶକ୍ତିପୀଠ
  • ||
  • ମୋହନା : ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୪ଯାତ୍ରୀ
  • ||

ଏସିଡିଟିରୁ ତୁରନ୍ତ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଘରୋଇ ଉପଚାର, ମିଳିବ ଚମତ୍କାର ଫାଇଦା

17/07/2021 at 11:39 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୦୭: ଅନେକ ସମୟରେ ଭୁଲ ଖାଇବା ଏବଂ ପିଇବା କାରଣରୁ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ଛାତି ପୋଡିବା, ଗ୍ୟାସ୍, ଖଟା ଢକାର, ବାନ୍ତି ଏବଂ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ, ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ଏବଂ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଆପଣେଇଥାନ୍ତି । ଯଦିଓ ଏହି ଚିକିତ୍ସା ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ରହିଥାଏ । ଏସିଡିଟି ପରି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ, ଏପରି କିଛି ଟିପ୍ସ ରହିଛି ଯାହା ଅନୁସରଣ କରି ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ନାହିଁ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହିସବୁ ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ …

PunjabKesari

ଗୁଡ:

ଯଦି ଅମ୍ଳତା ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗୁଡ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଜିନିଷ । ଏଥିପାଇଁ, ଆପଣ ଖାଇବା ପରେ ଗୁଡ ଖାଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହାକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ମଧ୍ୟ ପିଇ ପାରିବେ । ଗୁଡରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ, ଆଇରନ୍, ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ କପର୍ ଭଳି ଅନେକ ଗୁଣ ରହିଛି । ଯାହା ଅମ୍ଳତା ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଗୁଡ ପେଟରେ ମୁକସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ପେଟରେ ଥିବା ମୁକସ୍ ଏକ ସୁଗମ ସ୍ତର ଯାହା ପେଟର ବାହ୍ୟ ଏବଂ ଭିତରର ଆବରଣକୁ ପେପସିନ୍ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରିକ୍ ​​ଏସିଡ୍ ପ୍ରଭାବରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ଡାଲଚିନି:

ଅମ୍ଳତା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଡାଲଚିନି ଚା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ, ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ଅଧା ଚାମଚ ଡାଲଚିନି ପାଉଡର ମିଶାଇ ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଏହାକୁ ମିଠା କରିବା ପାଇଁ ତେବେ ଆପଣ ଏଥିରେ ଗୁଡ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅମ୍ଳତାରୁ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ଦେବ ।

PunjabKesari

ଜୁଆଣୀ:

ଅମ୍ଳତା ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ଜୁଆଣୀ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଛାତି ପୋଡିବା, ଖଟା ଢକାର, ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବା ସହିତ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଭଲ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ, ଆପଣ ଏକ ଚାମଚ ଜୁଆଣୀକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଖାଇପାରିବେ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଜୁଆଣୀକୁ ଭାଜିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ କିମ୍ବା ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ପିଇପାରିବେ ।

ଏସିଡିଟି ହେଲେ କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍:

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅମ୍ଳତା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ ଯେପରିକି-

ଶସ୍ୟ: ଫାଇବର ଯୁକ୍ତ ଚାଉଳ, ଗହମ, ଯଅ

ଡାଲି: ମୁଗ

ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା: ଜହ୍ନି, ପୋଟଳ, କଲରା, କଖାରୁ, ମୌସୁମୀ ସବୁଜ ପନିପରିବା, ଅମୃତଭଣ୍ଡା, ପେପର, ଆପଲ୍, ପାଚିଲା କଦଳୀ

PunjabKesari

ଏସିଡିଟି ହେଲେ କ’ଣ ନଖାଇବା ଉଚିତ୍:

ଶସ୍ୟ: ନୂଆ ଧାନ, ବେସନ

ଡାଲି: କୋଳଥ ଏବଂ ବିରି

ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା: କନ୍ଦମୂଳ, ବାଇଗଣ, ଖଟାଫଳ

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ, ଚା, କଫି, ଧୁମ୍ରପାନ, ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ୍, ଆଚାର, କୋଲ୍ଡଡ୍ରିଙ୍କ୍, ମଦ୍ୟ ପାନ, ମାଂସ, ପନୀର ଏହି ସବୁରୁ ଦୁରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

   Related Posts