AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଜେଇଇ (ମେନ୍‌) ସେସନ-୧ ରେଜଲ୍ଟ, ଓ୍ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ଦେଖିପାରିବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଫେବୃୟାରୀରେ ଅଧିକ ରହିବ ତାପମାତ୍ରା, ଜଳବାୟୁ ଶୁଷ୍କ ଥିବାରୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗୁଛି ନିଆଁ
  • ||

ବରଗଡ ଦେବ୍ରୀଗଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ମହାବଳ ଶିକାର : ବନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ

28/10/2018 at 6:14 PM

ବରଗଡ଼ ୨୮/୧୦ : ବରଗଡ ଦେବ୍ରୀଗଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ମହାବଳ ଶିକାର ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ବାଘର ଗଳିତ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ପରେ ଏନେଇ ନାନା ସନ୍ଦେହ ଉପୁଜିଛି ସେପଟେ ବନ ବିଭାଗ ପାଖରେ ଏନେଇ କୌଣସି ଖବର ନାହିଁ ବରଂ ପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ଯାଇ ସେଠାରୁ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପରେ ଏନେଇ ବନ ବିଭାଗ ତତ୍ପର ହୋଇଛି

ସାତକୋଶିଆରେ ମହାବଳ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚାଲିଛି ଯୋଜନା ।  ଆଉ ଏପଟେ ବରଗଡ ଦେବ୍ରୀଗଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ମହାବଳର ଶିକାର । ଦେବ୍ରୀଗଡ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ମହାବଳ ଶିକାର ନେଇ ଖବର ପାଇବା ପରେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ଭୁବନେଶ୍ବରର ଏକ ପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଟିମ୍‌ । ଏହି ଟିମ୍‌ ଭଟଲି ବ୍ଲକର ଖଜୁରିଆ ଗାଁ ଦାମଦରପଡ଼ା ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ଗାତରୁ ମହାବଳର ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ହାଡ଼, କଙ୍କାଳ, ନଖ ଆଦି ଠାବ କରିଛି । ଏପରିକି ସେଠାରେ କେତେକ କାଠ ଖଣ୍ଡ ମିଳଛି । ଯାହା ଜଣା ପଡୁଛି ବାଘକୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଏହି କାଠ ଖଣ୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ବୁହାଯାଇ ଅଣାଗଲା ପରେ ଏଠାରେ ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି । ମୃତ ବାଘକୁ ୨ ସପ୍ତାହ ତଳେ ଏଠି ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ମହାବଳ ବାଘକୁ ମାରି ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି କି ତାର ସ୍ବଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପୋତାଯାଇଛି ତାହା ଜଣାପଡିନାହିଁ । ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଖବର ନାହିଁ ।

ସେଠାକୁ ଯାଇଥିବା ପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଟିମ୍‌ ସ୍ଥାନୀୟ ବନ ବିଭାଗକୁ ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ଖବର ଦେଇଥିଲା । ହେଲେ ବନ ବିଭାଗ ଏନେଇ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରିନଥିଲା । ଏପରିକି ସ୍ଥାନୀୟ ଡିଏଫ୍‌ଓଙ୍କ ପାଖରେ ବି ଏନେଇ କୌଣସି ଖବର ନଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଟିମ୍‌ ଦିନ ୧୧ ଟାରୁ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଖୋଜାଖୋଜି କରିବା ପରେ ବାଘ ପୋତାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନ ଖୋଜି ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ।  ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ବନ ବିଭାଗ ପାଖରେ ଖବର ନଥିବା ବେଳେ ଏବେ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ପରେ ବନ ବିଭାଗ ତତ୍ପର ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହା ମହାବଳ ବାଘର ମୃତଦେହ ନା ଅନ୍ୟ କେଉଁ ଜନ୍ତୁର । ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ବନ ବିଭାଗ କହିଛି ।

ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ପାଖରେ ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ଖବର ନଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ବରର ଏହି  ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପାଖରେ ଖବର ପହଞ୍ଚିଲା କିଭଳି ? ଦେବ୍ରୀଗଡ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର ଫରେଷ୍ଟର, ରେଞ୍ଜର, ବନ କର୍ମଚାରୀ ମାଳାମାଳ ଥିବା ବେଳେ କିଭଳି ଘଟଣା ସଂପର୍କରେ ଖବର ପାଇଲେ ନାହିଁ ? ନା ସବୁଜାଣି ଏମାନେ ଚୁପ୍ ବସିଥିଲେ । ଯଦି ସତରେ ସେଠାରେ ବାଘକୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବ ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ବନ ଅଧିକାରୀ କାହିଁକି ଦାୟୀ ହେବେନି ।  ଏନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ତଦନ୍ତ ହେବା ସହ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଧରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି 

   Related Posts