oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ଜେଲରେ ପୁଣି ଜଣେ କଏଦୀର ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ IDCO ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଏକାସାଙ୍ଗେ ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢାଉ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ : ଏକତା କପୁରଙ୍କ ବଢିଲା ଅଡୁଆ, ଗିରଫ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କଲେ ବିହାର କୋର୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଗୁରୁବାରଠୁ ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା, ୧୪ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ୱେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପାଇଁ ରାଜି ନୁହନ୍ତି ଏହି ତିନୋଟି ଦେଶ : ତିନି ଦେଶର କାରଣ ମଧ୍ୟ ସମାନ

30/03/2020 at 1:50 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୦୩ : ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ଚୀନର ଉହାନରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ୭୨୨୧୯୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ୩୩୯୭୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ୧୫୧୭୬୬ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କେବଳ ୫ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ଗମ୍ଭୀର ଥିବା ଜଣାପଡିଛି |

ଚୀନ୍ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ଆମେରିକାରେ । ଆମେରିକାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୪୨୧୭୮ ରୋଗୀ ଥିବାବେଳେ ୨୪୮୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଦେଶରେ, ଇଟାଲୀରେ ୯୭୬୮୯ ରୋଗୀ, ଚୀନରେ ୮୧୪୭୦ ରୋଗୀ, ସ୍ପେନରେ ୮୦୧୧୦ ରୋଗୀ, ଜର୍ମାନୀରେ ୬୨୪୩୫ ରୋଗୀ, ଫ୍ରାନ୍ସରେ ୪୦୧୭୪ ରୋଗୀ, ଇରାନରେ ୩୮୩୦୯ ରୋଗୀ, ବ୍ରିଟେନରେ ୧୯୫୨୨ ରୋଗୀ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୧୪୮୨୯ ରୋଗୀ ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୧୦୮୬୬ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି | ଇଟାଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୭୯୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଜର୍ମାନୀରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟ ପରେ ସେଠାରେ ଜଣେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ପେନର ରାଜକୁମାରୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏହା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଦେଶ ନିଜ ନିଜ ଉପାୟରେ ଏହାର ପ୍ରସାର ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟକୁ ଅଣଦେଖା କରି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଏହି ସମୟରେ ଲକଡାଉନ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ତିନୋଟି ଦେଶ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକଡାଉନ ହୋଇନାହିଁ । ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା, ବ୍ରାଜିଲ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଲକଡାଉନ ଠାରୁ ଖରାପ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦର୍ଶାଇ ଏହି ତିନିଜଣ ବାରମ୍ବାର ଏପରି କରିବାକୁ ମନା କରିଆସୁଛନ୍ତି।

ଆମେରିକା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ସର୍ବାଧିକ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି | ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନକୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି। ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଦେଶକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଲକଡାଉନ କରିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦେଶକୁ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟରେ ପକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ବଡ ବଡ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆବେଦନକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ଜାରି ନ କରିବାରୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଆମେରିକା ସିନେଟର ଅନେକ ସାଂସଦ ଲକଡାଉନ ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି।

ବ୍ରାଜିଲରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଏଠାରେ ଲକଡାଉନ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୟରୋ ବୋଲସନାରୋ ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ କହିଥିଲେ ଯେ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରି କୁହାଯାଉଛି | ବୋଲସନାରୋ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ କିଛି ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ ହେବ କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ବ୍ରାଜିଲ ଲାଟିନ ଆମେରିକାର ଗରିବ ଦେଶମାନଙ୍କମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ | ସେଠାରେ ବହୁତ ଲୋକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ରହୁଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ରାଜିଲ ଅପରାଧିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅନେକ ଦେଶଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୪୨୫୬ ଜଣ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୩୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ ଜାରି କରିନାହିଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ନିଜେ ଦେଶକୁ ଦେଇଥିବା ସମ୍ବୋଧନରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ କରାଯାଏ ତେବେ ଲୋକମାନେ ଅନାହାରରେ ମରିବେ। ଏହି ମହାମାରୀକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅର୍ଥ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ଭିତ୍ତିଭୂମି ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲକଡାଉନ କରାଯାଏ ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ଏତେ ଖରାପ ହେବ ଯେ ଏହାକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ଇମ୍ରାନ ନିଜେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି | ଇରାନରୁ ଆସିଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ କୌଣସି ଉପଯୁକ୍ତ ସୁବିଧା ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଇମ୍ରାନ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି | ଅନେକ ପାକିସ୍ତାନୀ ସାଂସଦ ଲକଡାଉନ ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଇମ୍ରାନ ଏହା ସପକ୍ଷରେ ନାହାଁନ୍ତି।

   Related Posts