scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଶରୀର ପାଇଁ ରାମବାଣ ଅଟେ ମେଥିଶାଗ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା…

3/12/2023 at 1:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩।୧୨: ଶୀତଦିନେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପନିପରିବା ସହ ଶାଗ ବଜାରରେ ମିଳେ । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ମେଥି ଶାଗ । ଅନ୍ୟ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା ଶୀତଦିନେ ମିଳିଥାଏ ଖୁବ୍‌ ଅଧିକା । ମେଥି ଶାଗ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରା । ଏହା ଖାଦ୍ୟର ସ୍ନାଦ ବଢ଼ାଇବା ସହ ଅନେକ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଶୀତଦିନେ ଡାଏଟ୍‌ରେ ମେଥି ଶାଗ ସାମିଲ କରିବା ଦ୍ବାରା ବେଶ୍‌ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ । ଏହି ଶାଗକୁ ଯେତିକି ସ୍ବାଦିଷ୍ଟ, ସେତିକି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ମଧ୍ୟ ।

ମେଥି ଶାଗ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ସାମାନ୍ୟ ରଖିବା ସହ ଶରୀରର ଓଜନ କମାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ କୌଣସି ପାଇଁ ବରଦାନ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ମେଥିଶାଗ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଓଜନ କମାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି ।  ଏହାକୁ ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମେଟାବଲିଜିମ୍ ବଢ଼ିଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ଓଜନ କମିଥାଏ ।

ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ପାଚନ ତନ୍ତ୍ର ସୁସ୍ଥ ରହିବା ସହ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ । ଶୀତଦିନେ ସବୁଜ ମେଥିଶାଗ ବଦହଜମୀ ଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଳତ୍ୟାଗ ସମୟରେ ସମସ୍ୟା ଆସିନଥାଏ । ସେହିପରି ମେଥି ଶାଗରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ସ ଓ ମିନେରାଲ୍ସ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ।

ଫଳରେ ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ । ମେଥି ଶାଗରେ ଭରପୂର କ୍ୟାଲମିୟମ୍ ଓ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ରହିଥାଏ । ଯାହା ହାଡ଼ର ସୁସ୍ଥତାକୁ ବଜାୟ ରଖେ ଏବଂ ହାଡ଼କୁ ମଜବୁତ୍ କରିଥାଏ ।

You Can Read:

   Related Posts