suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁରୈନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏୟାରଫୋର୍ସର ସୁଖୋଇ-୩୦ ଓ ମିରାଜ୍-୨୦୦୦ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଜେରୁଜେଲମ୍‌ରେ ପ୍ରାର୍ଥନାସ୍ଥଳରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୮ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ବୋଲେରୋ ଓ ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ମୃତ ଗୁରୁତର
  • ||

ନୂଆବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଭାରତରେ ଭୂମିକମ୍ପର ତୃତୀୟ ଝଟକା, ତୀବ୍ରତା ୪.୬, ୧୫୦ କିମି ଗଭୀରରେ କେନ୍ଦ୍ର

1/01/2023 at 11:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନୂଆବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନ ସଂଧ୍ୟାରେ ଭାରତରେ ତୃତୀୟ ଭୂମିକମ୍ପ ଆସିଛି । ଏଥର ଲଦ୍ଦାଖରେ ଭୂମିକମ୍ପ ଅନୁଭବ ହୋଇଛି । ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ସିସ୍ମୋଲଜିର ପକ୍ଷରୁ ଭୂମିକମ୍ପ ନେଇ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଭୂମିକମ୍ପର ତୀବ୍ରତା ୪.୬ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଲଦାଖର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳ ପର୍ବତୀୟ, ଏଥିପାଇଁ ବିପଦର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଭୂମିକମ୍ପର ଝଟକାରେ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଖବର ସାମନାକୁ ଆସି ନାହିଁ । ତେବେ ଭୂମିକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ର କାରଗିଲଠାରୁ ୨୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଜଣାପଡୁଛି । ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ସିସ୍ମୋଲଜି ଅନୁସାରେ, ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ୧୫୦ କିଲୋମିଟର ଗଭୀରରେ ଭୂମିକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ର ।

ରବିବାର ଲଦାଖ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଭୂମିକମ୍ପର ଝଟକା ଅନୁଭବ ହୋଇଥିଲା । ଏନସିଏସ ଅନୁସାରେ ହରିୟାଣାର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମରେ ଭୂମିକମ୍ପ ହୋଇଥିଲା, ଏହାର ଗଭୀରତା ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ୫ କିଲୋମିଟର ତଳେ ରହିଥିଲା । ସେଣ୍ଟରରୁ ମିଳିଥିବା ରିଡିଙ୍ଗ ଅନୁସାରେ, ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ହୋଇଥିବା ଭୂମିକମ୍ପର ତୀବ୍ରତା ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୩.୮ ଥିଲା । ଏହାପରେ ସକାଳ ୧୧ଟାରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ମଧ୍ୟ ଭୂମିକମ୍ପ ହୋଇଥିଲା । ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୪.୫ ଥିଲା ।

   Related Posts