scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଲିଭରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ଡାଏଟ୍‌ରେ ସାମିଲ୍‌ କରନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ସୁପରଫୁଡ୍‌

21/10/2022 at 3:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୧୦: ଯକୃତ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ । ଯକୃତ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବା, ପିତ୍ତ ତିଆରି କରିବା, ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଲଢିବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଆମେ ଖାଉଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବସ୍ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ୍ ଯକୃତ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୁଏ। ଶରୀର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନେକ ଅତିରିକ୍ତ ଚର୍ବି ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ। ଯଦି ଏହି ଅଂଶରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ସମଗ୍ର ଶରୀର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ । ତେଣୁ ଯକୃତକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଯକୃତ ହେତୁ ମେଟାବୋଲିକ୍ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଯକୃତ ରୋଗ ହୋଇପାରେ । ଯକୃତର କ୍ଷତି ଘଟାଉଥିବା ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ କାରଣ ହେଉଛି ମଧୁମେହ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସୁପରଫୁଡ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯାହା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଲିଭର ତଥା ଯକୃତ ପାଇଁ ଭଲ।

-ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ରସୁଣ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ରସୁଣରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗାଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ସମସ୍ତ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଯକୃତକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ୍ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

Garlic: Proven health benefits and uses

-ସାଲାଡରେ ଖାଉଥିବା ଗାଜର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ ସତେଜ୍‌ ପରିବା ବା ଫଳ ଆମ ଯକୃତ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ।ଗାଜରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ରହିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗାଜର ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ ଏବଂ ବିଟା-କାରୋଟିନର ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଅଟେ । ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ।

Broccoli Carrot Salad Recipe: How to Make Broccoli Carrot Salad Recipe |  Homemade Broccoli Carrot Salad Recipe

-ତରଭୁଜ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଖାଇଥା’ନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହା ଆମ ଯକୃତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ଡାଇୟୁରେଟିକ୍ ଅଟେ। ଯକୃତକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷମତାକୁ ଉନ୍ନତ କରେ।

-ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଙ୍ଗୁର ମଧ୍ୟ ସାମିଲ୍‌ କରିପାରିବେ । ଅଙ୍ଗୁରରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ।

अंगूर

-ଯକୃତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଖାଉଥିବା ଏକ ସୁସ୍ଥ ପାନୀୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି କଫି। ଯକୃତ ରୋଗ ପାଇଁ କଫି ବ୍ୟବହାରରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାରର ଲିଭର କ୍ୟାନସର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ ଥାଏ।

Expert Barista Tips for Better Coffee - South Florida Reporter

   Related Posts