Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ ।। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ।। ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବ୍ରଜରାଜନଗର ଗାନ୍ଧିଛକ ନିକଟରେ ହୋଇଥିଲା ଗୁଳିମାଡ।। ଏସଆଇଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ନବ ଦାସ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ସ୍ୱାମୀକୁ କିରୋସିନି ଢାଳି ଜାଳିଦେଲା ସ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ : ୭ ମୃତ, ୪୪୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଶ୍ୟାମଳ ହୋଇଯାଉନାହାନ୍ତି ତ : ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ

13/01/2019 at 6:51 PM

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁଭବ ହେଉଛି ଦିନକୁ ଦିନ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାର ରଙ୍ଗ ଶ୍ୟାମଳ ହୋଇଯାଉଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାର ଚମକ ଚାଲିଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ପଛରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟପେୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ଏପରି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ବିଷୟରେ ଯାହା ଆମ ତ୍ବଚାର ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥାଏ।

୧.ଚିନି: ଆପଣ ଏହା ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଚିନିର ଅତ୍ୟଧିକ ମଧୁରତା ଆପଣଙ୍କୁ ଶ୍ୟାମଳ କରିଥାଏ। କାରଣ ଚିନି ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାର ପରିମାଣ ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ ଯାହା ଫଳରେ ତ୍ବଚାରେ ଥିବା ଟିସୁରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ।

୨.ହ୍ବାଇଟ୍ ବ୍ରେଡ୍: କିଛି ଲୋକ ବ୍ରାଉନ୍ ବ୍ରେଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ହ୍ବାଇଟ୍ ବ୍ରେଡ୍ ଖାଇବାକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ବ୍ରେଡ୍ ଆପଣଙ୍କ ଗୋରାପଣକୁ କମ୍ କରିଥାଏ। ହ୍ବାଇଟ୍ ବ୍ରେଡ୍ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଇନସୁଲିନ୍ ସ୍ତର ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚା ଅତ୍ୟଧିକ ତେଲିଆ ହୋଇଥାଏ। ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚା କଳା ପଡ଼ିଯାଇଥାଏ।

୩.ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ: ଅଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିବା ସହ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ବଚା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ରକ୍ତବାହିକା ବିସ୍ତାର ଲାଭ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଶ୍ୟାମଳ ହୋଇଥାଏ।

୪.କଫି: ଅଧିକ କଫି ପିଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାର ରଙ୍ଗ ଶ୍ୟାମଳ ହୋଇଥାଏ। କଫିରେ କ୍ୟାଫିନ୍ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ହରମୋନ୍ କାର୍ଟିସୋଲ୍ ସ୍ତର ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାର ରଙ୍ଗ ଶ୍ୟାମଳ ହୋଇଥାଏ।

   Related Posts