previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଜବତ, ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ
  • ||
  • କାଶ୍ମୀର ଘାଟି ଅଶାନ୍ତ, ପୁଣି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କଲେ ଆତତାୟୀ
  • ||
  • ଆଣବିକ ଦସ୍ତାବିଜ ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଘରେ ହୋଇଥିଲା ଚଢଉ : ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ଭାରତ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍ ପୂର୍ବରୁ ଦମ୍ ଦେଖାଇଲା ଜିମ୍ବାଓ୍ୱେ, ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ କଲା ସତର୍କ
  • ||

ଏହି ୩ଟି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅଭାବ ହେଉଛି ପାଣି

16/05/2022 at 7:03 PM

ଶରୀରରେ ପାଣିର ପରିମାଣ କମ୍ ହେତୁ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟା ଗରମ ଦିନେ ଅଧିକ ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଯଦି ଶରୀରରେ ପାଣିର ଅଭାବ କ’ଣ ପାଇଁ ହେଉଛି ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ । ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ବ୍ୟତୀତ ସ୍କିନ୍, ପେଟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିସ୍କ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ସେ କାମ କରିବନାହିଁ । ଏମିତିରେ ଆପଣ ଜାଣିବା ଦରକାର ଯେ ଶରୀରେ ପାଣି କମ୍‌ର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ ହୋଇଥାଏ ।

ଝାଳ ନବାହାରିବା :

ଏବେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ଚାଲିଛି । ଏହି ଦିନେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଝାଳ ନବାହାରୁଛି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପାଣି ଅଭାବ ଥିବାର ଏହା ଏକ ସଙ୍କେତ । କାରଣ ଏପରି ହେବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ନାହେଁ । କାରଣ ଏମିତି ଲୋକଙ୍କର ଝାଳ ବାହାରିନଥାଏ ।

ଦ୍ରୁତ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ :

ପାଣି ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଦ୍ରୁତ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ହେବ । ଶରୀରରେ କମ୍ ପାଣିର ଅଭାବ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ରକ୍ତ ପରିମାଣ କମ୍ ହେବା । ଯାହାର ଅର୍ଥ ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଅଧିକ ପମ୍ପ୍ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ତେଣୁ ଯଦି ବିନା କୌଣସି କାରଣରେ ଦ୍ରୁତ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ହେଉଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଚର୍ମରେ ହୁଏ ପରିବର୍ତ୍ତନ :

ପାଣିର ଅଭାବ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଯଦି ସନସ୍କ୍ରିନ ଲଗାଇବା ପରେ ତ୍ବଚା ଶୁଷ୍କ ଦେଖାଯାଉଛି ତେବେ ବୁଝିଯାଆନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପାଣିର ଅଭାବ ହେଉଛି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ । ତେବେ ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଅତି କମ୍‌ରେ ୮ରୁ ୯ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ ।

ବି.ଦ୍ର.- ଏଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଘରୋଇ ଉପଚାର ଏବଂ ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ ।

   Related Posts