scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଡରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଭାରତରେ ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍

13/10/2018 at 5:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩|୧୦: ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ବନ୍ଦ ହେବା ଖବର ଏବେ ଚାରିଆଡେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି । ମାତ୍ର ଭୟ କରିବାର କିଛି ନାହିଁ । ଭାରତରେ କାହାର ମଧ୍ୟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ବନ୍ଦ ହେବା ଖବର ସହ ଭାରତର କିଛି ନେଣ ଦେଣ ନାହିଁ । ଭାରତରେ ଏହାର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ  ପଡିବାର ନାହିଁ । ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଋଷ ଗଣମାଧ୍ୟମରୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ବନ୍ଦ ହେବାର ଖବର ଆସିଥିଲା ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ‘ଦ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କର୍ପୋରେଶନ ଅଫ୍ ଆସାଇଣ୍ଡ ନେମ୍ସ ଆଣ୍ଡ୍ ନମ୍ବର୍ସ’ (ଆଇସିଏଏନଏନ) ସଂସ୍ଥା ଡୋମେନ ନାଁର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ଆଇପି ଆଡ୍ରେସ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଏହି ସଂସ୍ଥା ନିଜର କ୍ରିଣ୍ଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ କି ରେ ଜରୁରୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଯାହାଫଳରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ୪୮ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । କାରଣ ମୁଖ୍ୟ ଡୋମେନ ସର୍ଭର ଏବଂ ଓ୍ବେବକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ଯନ୍ତ୍ରପାତିକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପଡିବ।

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ଖବର ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରଚାର ହୋଇଯାଇଛି । ଏମିତିକି ଲୋକଙ୍କୁ ନିତିଦିନିଆ କାମ ଯେପରିକି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ ବୋଲି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଭାରତର ସାଇବର ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବା କଥା ଯେ, ଭାରତରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ବନ୍ଦ ହେବନାହିଁ । ମେଣ୍ଟେନାନ୍ସ କାମ ଦ୍ବାରା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିପାରେ । ସେହିପରି ଆଇସିଏଏନଏନ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେଇ କହିଛି ଯେ, କ୍ରିଣ୍ଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ କି ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାମ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଚାଲିଛି । ମାତ୍ର ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ଉପରେ ଏହାର କୌଣସି ଖାସ୍ ପ୍ରଭାବ ପଡିନାହିଁ ।

ଆଇସିଏଏନଏନ ଅନୁସାରେ ବଢୁଥିବା ସାଇବର ଆଟାକକୁ ଦେଖି କ୍ରିଣ୍ଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ କି ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି । କ୍ରିଣ୍ଟୋଗ୍ରାଫିକ୍ କି ଡୋମେନ୍ ନାଁର ସେଟିଙ୍ଗ (ଡିଏନଏସ) ର ସୁରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଆଡ୍ରେସ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଆଇସିଏଏନଏନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ପରୀକ୍ଷଣ କରିସାରିଛି । କାରଣ ଏହି ସମୟରେ କିଛି କାମ ହୋଇଯିବ । ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭୟ କରିବାର କିଛି ନାହିଁ । ମୁଖ୍ୟ ସଫ୍ଟଓ୍ବେରକୁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଅପଡେଟ୍ କରାଯାଇସାରିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବନାହିଁ।

   Related Posts