ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିକୁ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେଲା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌, ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

କେଉଁ କାମରେ ଲାଗିବ ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଭବନ ? ଏମିତି କିଛି ରହିଛି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା

10/12/2020 at 2:45 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦/୧୨: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁରୁବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୨୨ସୁଦ୍ଧା ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ତିଆରି ହେବ । ଏଥିରେ ଅତ୍ୟାଧୂନିକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ରହିବ । ଅଧିକ ସାଂସଦଙ୍କୁ ନଜରରେ ରଖି ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଏହା ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ତେବେ ପୁରୁଣା ତଥା ବର୍ତ୍ତମାନର ସଂସଦ ଭବନ ମଧ୍ୟ କାମରେ ଲାଗିବ ।

ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ହେବା ପରେ ପୁରୁଣା ଭବନରେ ସମୟ ସମୟରେ ସଂସଦୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଏହାକୁ ଏକ ମ୍ୟୁଜିୟମ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଆଗାମୀ ପୀଢି ଦେଶର ଲୋକତାନ୍ତ୍ରିକ ଯାତ୍ରା ବାବଦରେ ଜାଣିପାରିବେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ସଂସଦ ଭବନରେ ୫୬୦ ମିଟରର ଡାୟାମିଟର ରହିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ବଡବଡ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରିହେବ । ଲୋକସଭା ବାଚସ୍ପତି ଓମ ବିରଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପୁରୁଣା ସଂସଦ ଭବନ ୯୦ ବର୍ଷ ତଳର । ଏହା ଦେଶର ସ୍ୱାଧିନତା, ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଭଳି ଅନେକ ଐତିହାସିକ ଦିନକୁ ଦେଖିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୧୯୨୧ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୧ ତାରିଖରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସଂସଦ ଭବନର ଶିଳାନ୍ୟାସ ହୋଇଥିଲା । ଏହାକୁ ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ୬ ବର୍ଷରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ଉଦଘାଟନ  ୧୯୨୭ ଜାନୁଆରୀ ୧୮ରେ ଭାରତର ତତ୍କାଳୀନ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଜେନେରାଲ ଲର୍ଡ ଏରଓ୍ୱିନ୍ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts