scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଉତ୍କଟ, ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଡା ପାଇଁ କରୁଛନ୍ତି ସଂଘର୍ଷ

16/12/2022 at 5:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଅଦ୍ଭୂତପୂର୍ବ ଦରବୃଦ୍ଧି ଏପରି ସ୍ଥିତି ଉତ୍ପନ୍ନ କରିଛି ଯେ ଅନେକ ପରିବାରକୁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଡ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଏହି ଆର୍ଥିକ ସଂକଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ସରକାରୀ ସହାୟତାକୁ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି ।

ଇଂଲଣ୍ଡର ସେଣ୍ଟ ମେରିଜ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢୁଥିବା ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧା ସ୍କୁଲରେ ମାଗଣା ଭୋଜନ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ । ଏଠାରେ ପଢୁଥିବା ପିଲାମାନେ ସବୁଠୁ ଗରିବ ପରିବାରରୁ ଆସନ୍ତି । ଆକାଶ ଛୁଆଁ ଦରବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଅଧିକ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି ଏବଂ ଚାରିଟେବୁଲ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାବି କରି ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଭୋଜନା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଋଷି ସୁନ ସରକାର ଏହି ଦାବିକୁ ସ୍ୱୀକାର କରି ନାହାନ୍ତି । ଏହି ସ୍କୁଲର ପ୍ରାୟ ୪୮ ପ୍ରତିଶତ ପିଲାମାନେ ମାଗଣା ଭୋଜନ ପାଇବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ଏହା ଦେଶର ହାରାହାରି ପ୍ରତିଶତଠାରୁ ବହୁ ଅଧିକ ଅଟେ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବ୍ରିଟେନରେ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୯,୬୧୩ ଡଲାରରୁ କମ ଥିବା ପରିବାର ଏଥିପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ।

ଇଂଲଣ୍ଡରେ ମହାମାରୀ ପରେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟ ଅଧିକ ଉତ୍କଟ ହୋଇଛି । ଲୋକଙ୍କ ରୋଜଗାର ଯିବା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ଉଚ୍ଚ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ସମସ୍ୟାକୁ ଅଧିକ ଜଟିଳ କରିଦେଇଛି । ଏକ ଦାବି ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସ୍କୁଲରେ ଭୋଜନ ଖର୍ଚ୍ଚା ଉଠାଇବାରେ ଅସମର୍ଥ ପରିବାରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

   Related Posts