AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ଗାଁ’ର ନାଁ ଦମାଦନପୁରବା, ଜ୍ୱାଇଁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରମ୍ପରା

22/08/2022 at 12:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୨୨।୦୮: ସାଧାରଣତଃ ଭୌଗୋଳିକ ସ୍ଥିତି, ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନ, କୌଣସି ବଡ଼ ଉପଲବ୍‌ଧି  କିମ୍ବା ଲୋକକଥାର ଚରିତ୍ରଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଗାଁଗୁଡ଼ିକର ନାମକରଣ ହେଉଥିବା  ଆପଣମାନେ ଶୁଣିଥିବେ । ହେଲେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଏଭଳି ଏକ ଗାଁ ରହିଛି ।  ଯାହାର ନାମକରଣ ପଛର କାହାଣୀ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବ । ସେହି  ଗାଁଟି ହେଉଛି ଦମାଦନପୁରବା ।

ସେଠାକାର ଅଧିକାଂଶ ଘରର ଜ୍ୱାଇଁମାନଙ୍କର  ହୋଇଥିବାରୁ ଗାଁର ନାମ ଏଭଳି ରଖାଯାଇଛି । ଦମାଦନପୁରବା କାନପୁର  ଦେହାତର ଆକବରପୁର ତହସିଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରହିଛି । ସେଠାରେ ଥିବା  ୭୦ଟି ଘର ମଧ୍ୟରୁ ୫୦ଟି ଘର ହେଉଛି ଗାଁର ଜ୍ୱାଇଁମାନଙ୍କର । ସେମାନଙ୍କ  ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ  ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁରୁ ଆସି  ସେଠାରେ ରହିଛନ୍ତି ।  ଗାଁର ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ  ମୁତାବକ, ୧୯୭୦  ମସିହାରୁ ସେଠାରେ  ଏହି ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ  ହୋଇଥିଲା । ଗାଁର ଜଣେ ଝିଅ ରାଜରାଣୀଙ୍କର ବିବାହ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁର  ସାଁବରେ କଠୋରିୟାଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା ।

କଠୋରିୟା ପ୍ରଥମରୁ ବି ବିବାହ  ପରେ ଶ୍ୱଶୁରଘରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ପରେ ତାଙ୍କର ଜାଗାର ଆବଶ୍ୟକତା  ପଡ଼ିବାରୁ ସେ ସେହି ଗାଁରେ ଜମି କିଣିଲେ । ତା’ ପରଠାରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି  ପରମ୍ପରା ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଗାଁର ଅନ୍ୟ ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ବିବାହ ପରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ  ସହ ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏହାପରେ ଲୋକମାନେ ଗାଁଟିକୁ  ଜ୍ୱାଇଁମାନଙ୍କର ଗାଁ ଭାବେ ଦମାଦନପୁରବା ବୋଲି କହିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କଲେ ।  ସରକାରୀ କାଗଜପତ୍ରରେ ବି ଗାଁର ସେହି ନାମକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ମିଳିଛି ।

   Related Posts