Showcase2022
Showcase2022
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଠଗଡ: ହଟିଲା କଟକଣା, ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ବାତ୍ୟାର ରୂପନେବ ଗଭୀର ଅବପାତ, ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା
  • ||
  • ୧୭ ଜଣିଆ ରଣଜୀ ଟିମ୍ ଘୋଷଣା : ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ସେନାପତି ଅଧିନାୟକ, ୪ ନୂଆ ମୁହଁ
  • ||
  • ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ନକଲି ସୁନା ଦେଇ ଋଣ କରି ୫୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଘଟଣାର ପର୍ଦାଫାସ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରାଗିଂ ଘଟଣା, ୭ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||

ସହରରେ ଭରା ଭରା ୟୁଟ୍ୟୁବର,୧୫ରୁ ୮୫ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ବନାଉଛନ୍ତି ଭିଡିଓ

4/10/2022 at 1:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୦୪।୧୦: ଛତିଶଗଡ଼ର ରାୟପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ରହିଛି ତୁଳସୀ ଗାଁ । ଏହି ଗାଁର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଲା ଏଠାକାର ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଚାକିରି କିମ୍ବା ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତି ନେଇ କୌଣସି ମୋହ ନାହିଁ । ଗାଁର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅନଲାଇନ୍‌ ଭିଡିଓ ଶେୟାରିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପାଇଁ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ଜରିଆରେ ସେମାନେ ପ୍ରତିମାସ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଗାଁକୁ ‘ୟୁଟ୍ୟୁବରଙ୍କ ଗାଁ’ ବୋଲି ବି କୁହାଯାଉଛି । ତୁଳସୀ ଗାଁର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୩ ହଜାର । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ ସହ ଜଡ଼ିତ । ସେଠାକାର ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର ଶୁକ୍ଳା ଏବଂ ଜୟ ବର୍ମା ନାମକ ଦୁଇ ଜଣ ବନ୍ଧୁ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ନିଜର ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ୟୁଟ୍ୟୁବର ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ଜ୍ଞାନେନ୍ଦ୍ର ସେତେବେଳେ ଏସ୍‌ବିଆଇରେ ନେଟ୍‌ୱର୍କ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଅଫିସ୍‌ରେ ଖାଲି ଥିବା ସମୟରେ ସେ ଅନେକ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ ଭିଡିଓ ଦେଖୁଥିଲେ । ୨୦୧୧-୧୨ରେ ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ଭାବେ ୟୁଟ୍ୟୁବର ହେବାକୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ । ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଜୟ ବର୍ମା ଶିକ୍ଷକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ମଧ୍ୟ ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ ଭିଡିଓ ବନାଇଲେ । ଏହାପରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାଁର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ପେସାକୁ ଆଦରି ନେଇଛନ୍ତି ।

୧୫ ବର୍ଷର ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ୮୫ ବର୍ଷୀୟ ଜେଜେମା’ଙ୍କ ଯାଏ ସମସ୍ତେ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ ଭିଡିଓ ବନାଉଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ଭିଡିଓ ଶୈକ୍ଷିକ ଓ ମନୋରଞ୍ଜନଭିତ୍ତିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ କିଛି ଚ୍ୟାନେଲର ସବ୍‌ସ୍କ୍ରାଇବର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷାଧିକ । ଜୟ ବର୍ମା ପୂର୍ବରୁ ଶିକ୍ଷକ ଭାବେ ମାସିକ ମାତ୍ର ୧୦-୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଉଥିବାବେଳେ ଏବେ ପ୍ରତିମାସ ୩୦-୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି । ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ସବ୍‌ସ୍କ୍ରାଇବର୍ସଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ରୋଜଗାର ବି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ।

   Related Posts