scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଗରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରଖି‌ଲେ ୩ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ: ଏପଟେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଥା ଢ଼ୋକିଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

27/04/2020 at 9:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୭/୪: ମେ ୩ ପରେ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଅବଧି ବଢିବ କି ନାହିଁ। ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍ ପିରିଅଡ୍‌ ଆଉ ମାସେ ବଢାଇବା ପାଇଁ ୪ ରାଜ୍ୟ ଆଜି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ସ୍ଥିତି ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସ ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍ ବଢାଇବା ସପକ୍ଷରେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୌଣସି ବିଧିବଦ୍ଧ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜଣାଇ ନାହାନ୍ତି ।

ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ ବଢାଇବା ସପକ୍ଷରେ । ଆଉ ମାସେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଅବଧି ବଢିବା ମୋର ମତ ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସ କହିବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ବି ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍ ବଢାଇବା ଉପରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସୋମବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଭିଡିଓ କନଫେରେନସିଂରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ମାସେ ବଢାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏକଥା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧି ବଢାଇବା ନେଇ ଏଯାଏ କୌଣସି ବିଧିବଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇନାହିଁ । ଏନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଠିକ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ।  

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ୯ ରାଜ୍ୟରୁ ୪ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ବଢାଇବା ସପକ୍ଷରେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି।  ତେବେ ପ୍ରଧାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ୩ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି । ୧- ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାର ରାଜ୍ୟର ଶ୍ରମିକମାନେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ। ୨- ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏସ୍‌ଓପି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ୩ – ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ କରୋନା ସ୍ବାବ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉ ।ଯେହେତୁ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୭ ଲକ୍ଷ ଓଡ଼ିଆ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଫଶି ରହିଛନ୍ତି ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟକୁ କିଭଳି ଅଣାଯିବ ସେନେଇ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉଛନ୍ତି ସରକାର । ବିଶେଷକରି ଗୁଜୁରାଟ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବାଧିକ ସେଠି ଫଶିଥିବା ଓଡ଼ିଆ ଶ୍ରମିକ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶା ଫେରିବେ ସେଥିପାଇଁ ଏସ୍‌ଓପିର ଆବଶ୍ୟକତା ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ନବୀନ ।

 ସେପଟେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଲକଡାଉନର ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି, ଫାଇଦା ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । କରୋନା ପ୍ରଭାବ ଅନୁଯାୟୀ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା କରି ଲକଡାଉନ ଖୋଲିବା ରଣନୀତି ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟସରକାର ନିଜର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ମୋଦି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ବିରୋଧରେ ଏହା ଲମ୍ବା ଲଢେଇ। ଆମକୁ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ସହ ଲଢିବାକୁ ପଡିବ ।  ସାବଧାନ ମନ୍ତ୍ର ହିଁ କରୋନା ବିରୋଧରେ ବିଜୟ ଦେବ । ତେବେ ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଗତିବିଧି ଅଧିକ ସମୟ ଅଟକାଇ ହେବନି ବୋଲି ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ମେ ୩ ପରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ବଢାଯିବ କି ନା ତା ଉପରେ ସସ୍‌ପେନ୍ସ ଜାରି ରହିଛି।

   Related Posts