scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଉଲଂଘନ କଲେ ବନ୍ଦ ହେବ ମନ୍ଦିର

11/03/2021 at 1:11 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୧।୩: ମହା ଶିବରାତ୍ରୀ ଉପଲକ୍ଷେ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ବରେ ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ତେବେ ମନ୍ଦିରରେ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଉଲଂଘନ କଲେ ବନ୍ଦ ହେବ ମନ୍ଦିର । ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଗାଡିଗୁଡିକ ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ତିନୋଟି ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଗାଡି ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଯାଇଛି । ଏ ନେଇ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଅଡିସିନାଲ ଡିସିପି କେ କେ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତିନି ନିଯୋଗ, ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ, ବିଏମସି ଓ କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚାଲିଛି ମହାପ୍ରଭୁ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ । ସକାଳ ୩ଟାରେ ସାହାଣମେଳା ସମ୍ପନ୍ନ ହେବା ସହିତ, ମଙ୍ଗଳା ଆଳତୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା ଆଦି ରୀତିନୀତି ଆୟୋଜିତ ହେଇଯାଇଛି । ମନ୍ଦିର ଭିତରେ କୋଭିଡ୍ କଟକଣାକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯାଇଛି । ଭକ୍ତମାନେ ଆଡ଼କାଠ ଦର୍ଶନ କରି ଉତ୍ତର ଦ୍ବାରଦେଇ ବାହାରକୁ ବାହାରିଥିଲେ । ବିନା ଭକ୍ତରେ ମନ୍ଦିରରେ ଶିବରାତ୍ରୀ ପାଳନ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରିଥିବାବେଳେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ତେବେ ଶେଷରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମହଲରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଥିଲା ।

ଯଦିଓ ଚଳି ତବର୍ଷ ଭକ୍ତଙ୍କ  ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ରହିଛି, ତେବେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଭକ୍ତ ଦୀପ ଜଳିବେ । ସମାଜିକ ଦୂରତ୍ବ ରକ୍ଷା କରିବା ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ । ଯଦି ବ୍ୟତିକର୍ମ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ମନ୍ଦିରକୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବିଏମସି ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନର। ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଠିକ୍ ରହିବ ବୋଲି ଡିସିପି କହିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଭକ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ହେଲେ, ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ ବନ୍ଦ କରାଯିବ ।

ତେବେ ରାତି ୧୦ଟାରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମହାଦୀପ ଉଠିବ I ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚାଲିଛି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ନୀତିକାନ୍ତି । ସକାଳ ୩ଟାରେ ମନ୍ଦିରର ସାହାଣ ମେଳା ହେଇଥିଲା। ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ ନେଇ ବେଶ ଖୁସିବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ତେବେ ରାତିରେ ଦୀପ ଜାଳିବା ସମୟରେ ନିୟମ ଉଲଂଘନ ହେଲେ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇପରେ ଦୀପଦାନ ।

   Related Posts