scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଏବର୍ଷ ଖରା ଆହୁରି କଷ୍ଟ ଦେବ, ତାପମାତ୍ରା ସାଧାରଣଠାରୁ ୧.୫ଡିଗ୍ରି ଅଧିକ ହେବ

20/02/2020 at 2:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୨: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡହଳ ବିକଳ କରିବ ତାତି । ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ବାର୍ମିଂ ଏବଂ ପାଣିପାଗ ଚକ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାରଦ ସାମାନ୍ୟରୁ ୧.୫ ଡିଗ୍ରି ଅଧିକ ବଢିପାରେ । ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ଏବଂ ଜୁନ୍ ମାସରେ ପାରଦ ୪୫ ଡିଗ୍ରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିପାରେ ।

ସେହିଭଳି ମାର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଅପ୍ରେଲ ମାସରେ ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳ ବିଶେଷକରି ଉତ୍ତର ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ତାପମାତ୍ରା ସାମାନ୍ୟରୁ ଅଧିକ ରହିପାରେ । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ ଅପ୍ରେଲରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ହରିୟାଣା, ଚଣ୍ଡିଗଡ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ତାପମାତ୍ରା ୧ରୁ ୧.୫ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ରହିବ ।

ଫେବୃଆରୀରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ରାଜ୍ୟରେ ତାତି ବଢିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଲାଣି । କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ୩୨ରୁ ୩୫ ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ତାପମାତ୍ରା ଆହୁରି ବଢିବ । ସେହିଭଳି ମାର୍ଚ୍ଚରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୁଜରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁରେ ତାପମାତ୍ରା ୦.୫ରୁ ୧ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ ଅଧିକ ରହିବା ନେଇ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୁତାବିକ ସମସ୍ତ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ବାର୍ମିଂକୁ ଦେଖି କରାଯାଇଥାଏ । ଏବେ ତାପମାତ୍ରାକୁ ସାମାନ୍ୟରୁ ଅଧିକ ବଢାଉଥିବା କାରକ ଏଲ ନିନୋର ଉପସ୍ଥିତି ଜଣାପଡୁନାହିଁ । ମାତ୍ର ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏସ ନିନୋ ସକ୍ରିୟ ଥିଲା । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ । ଏହା ଯୋଗୁଁ ତାପମାତ୍ରା ସାମାନ୍ୟରୁ ଅଧିକ ରହିବ ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୦ରୁ ୨୦୬୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାତି ଏବଂ ଲୁ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଜାରି ରହିବ । ଏହା ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ବାର୍ମିଂ କାରଣରୁ ହିଁ ହେଉଛି ।

   Related Posts