ସୁଗାର ଲେବଲ୍‌କୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ କରେ ତେଜପତ୍ର, ମିଳେ ଅନେକ ଫାଇଦା

Published By : Prameya-News7 Bureau | November 13, 2023 IST

ମୁମ୍ଵାଇ ୧୧।୦୧: ଶୀତ ଋତୁରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଜ୍ଵରରେ ପଡିଥାଆନ୍ତି। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସାଇନସ୍ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶୀତ ଋତୁ ମଧ୍ୟ ଏକ କଷ୍ଟଦାୟକ ହୁଏ। ଏଥିରେ ତେଜପତ୍ର ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିପାରିବ । ବାସ୍ତବରେ, ତେଜ ପତ୍ରକୁ ଏକ ଗରମ ମସଲା ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଅନେକ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହା ଅନେକ ଉପାୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲାଭଦାୟକ ଜିନିଷ ଉପରେ-

ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି- ତେଜ ପତ୍ର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ । ଏହା ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ବି-୬ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ। ଏହି ସମସ୍ତ ଭିଟାମିନ୍ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ।

ହଜମ-ତେଜ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ କରେ। ଏହା ପେଟରେ ଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଆରାମ ଦିଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଚା ’ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଏ ।

ସାଇନସ୍‌-ତେଜପତ୍ର ପତ୍ର ନାକ ସମସ୍ୟାକୁ ଶୀଘ୍ର ଭଲ କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଗୋଲମରିଚ ସହ ତେଜପତ୍ରକୁ ଚା’ରେ ମିଶାଇକି ପିଇବେ ସାଇନସ୍ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ।

ମଧୁମେହ-ଚା ’ସହିତ ତେଜପତ୍ରରେ ତିଆରି ଏକ କ୍ୟାପସୁଲକୁ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ରକ୍ତରେ ସୁଗାର ବହୁତ କମିଯାଏ। ଯାହା ଫଳରେ ବହୁତ କିଛି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରୁହେ।

କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ -ତେଜ ପତ୍ରରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି। ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଥି ସହିତ, କ୍ୟାଫେକ୍ ନାମକ ଏକ ଅରଗାନିକ କମ୍ପାଉଣ୍ଡର ଯ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ହାର୍ଟ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।ତେବେ ଆପଣ ତେଜପତ୍ରକୁ ହର୍ବାଲ ଟି କରିକି ପିଇ ପାରିବେ । ନଚେତ୍‌ ଏହାକୁ  ଗରମ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ଛାଣିକି ଚା’ ପରି ପିଇପାରିବେ ।

wp:embed {"url":"https://www.prameyanews7.com/drink-a-glass-of-carrot-juice-daily-in-winter-for-these-amazing-health-benefits/","type":"wp-embed","providerNameSlug":"prameya-news-7"}
https://www.prameyanews7.com/drink-a-glass-of-carrot-juice-daily-in-winter-for-these-amazing-health-benefits/
/wp:embed

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.