scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବିଧାୟକଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ବିଜେପିର ବିରୋଧ: ତାରା ରଖିଲେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ, ବୁଝାଇଲେ ଉଷ, ମାଉଁସ ଓ ପାଉଁଶର ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥ

13/01/2023 at 11:10 AM

ଜୟପୁର,୧୩/୦୧: ବୁଧବାର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜଗତର ନାଥ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଉଷ, ମାଉଁସ ଓ ପାଉଁଶର ଲୋକ ବୋଲି କହିଥିଲେ ବିଧାୟକ ତାରାପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି । ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଛି ବିଜେପି । ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରେମୀଙ୍କ ଆସ୍ଥା ପ୍ରତି ଏହା କୁଠାରଘାତ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛି ।

ବିଜେପି ନେତା ଗୌତମ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କର୍ମୀମାନେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଯାଇ ଥାନାରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ ଦାବି କରି ଥାନା ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ । ଶ୍ରୀ ସାମନ୍ତରାୟ କହିଛନ୍ତି, ଜଗତର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ତାତ୍ସଲ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ବିଧାୟକ । ଉଷ,ମାଉଁସ ଓ ପାଉଁଶର ଲୋକ କହିଛନ୍ତି । ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଭାରୀ ବାଧିଛି । ବିଧାୟକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଉ ।

ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ବାହିନୀପତି କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ବିଜେପି ନେତା ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଜାଣିନାହାନ୍ତି । ଯଦି ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ପର୍କରେ ଜ୍ଞାନଥାନ୍ତା, ତାହେଲେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ କରି ଲୋକହସା ହୁଅନ୍ତେ ନାହିଁ । ସେ(ତାରା) କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି, ତାହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଜେପି ନେତା ଜଣଙ୍କ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ।

ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଜାଣିବାକୁ ପଡିବ । ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନିକଟରେ ଉଷ ପୂଜା ହୁଏ । କଂସାପାତ୍ରରେ କରିଡପାଣି ପକାଯାଇ ଏହାକୁ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ । ମାଉଁସର ଅର୍ଥ ହେଲା, ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଇଁଶ ଭୋଗ ହୁଏ । ବିରିକୁ ଆମିଷ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନିକଟରେ ବିରିରେ ତିଆରି ପିଠା ଭୋଗ ଲାଗି ହୁଏ । ସେହିପରି ୧୨ ବର୍ଷରେ ଥରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ନବକଳେବର ହୁଏ । ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଥିବା କୋଇଲି ବୈକୁଣ୍ଠରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିଗ୍ରହ ଲୀନ ହୁଅନ୍ତି । ଏହାକୁ ସେ ପାଉଁଶ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଯଦି ଏହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ, ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷକ ଏବଂ ବିଜ୍ଞ ଲୋକଙ୍କ ମତାମତ ନିଆଯାଉ ।

ସେପଟେ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ବିଧାୟକ ତାରା ପ୍ରସାଦ ବାହିନୀ ପତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପ୍ରତି ମୋର କେତେ ଭକ୍ତି ରହିଛି ତାହା ଜଣାଇବା ଦରକାର ନାହିଁ । ସେ ମୋର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତା । ସେକଥା ସେହି ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଜଣା ମୋତେ ବି ଜଣା । ଆଉ ମୋ ଆରାଧ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କ ପ୍ରତି ମୋର କେତେ ଭକ୍ତି ତାହା ଉଣା ଅଧିକେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା । ଯିଏ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଭକ୍ତି କରେନି ସେ ରାଜନୀତି କରେ । ଯିଏ ଭକ୍ତି କରେ ସେ ରାଜନୀତି କରେନି । ମୋ କଥାରେ ସେମିତି କିଛି ନୁହେଁ, ଏସବୁ ହୀନ ଚକ୍ରାନ୍ତ ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts