ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ତାଲିବାନ ଭୟ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବିପଦରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତର ଭବିଷ୍ୟତ, ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କଲେ ଦମ୍ପତ୍ତି

28/08/2021 at 11:20 AM

କାବୁଲ ୨୮/୦୮: ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏକ ମୌଳିକ ଇସଲାମ ଶାସନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିଗରେ ଗତି କରୁଛି । ତାଲିବାନ ଅନୁଯାୟୀ ଇସଲାମରେ ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ ହାସ୍ୟ ବ୍ୟଙ୍ଗ କବିତା ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଲିବାନର ଛତ୍ରଛାୟା ତଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଭବିଷ୍ୟତ ଅନ୍ଧାକର ବୋଲି କଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେଉଁମାନେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତକୁ ଜୀବନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ଭାବୁଥିଲେ । ଏହାର ସାଧନାରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ କ’ଣ ହେବ ?

ନିକଟରେ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ନାଜର ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଏକଦା ସୀତାର ଏବଂ ସରୋଦ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଂଗୀତଜ୍ଞ ଦମ୍ପତି ଅଭିଷେକ ଅଦିକାରୀ ଏବଂ ଡଃ ମୁର୍ଖାନା ଆଚିକାରୀ ବାର୍ଟାକୁର ସେମାନଙ୍କ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଦମ୍ପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୨ ରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇନଷ୍ଟ୍ରୁମେଣ୍ଟାଲ୍ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଠାରେ ବହୁତ ପ୍ରେମ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ଥିଲା । ଛାତ୍ରମାନେ ତାଙ୍କୁ ଉସ୍ତାଦ୍ ଅଭିଷେକ ଏବଂ ଉସ୍ତାଦ୍ ମୁର୍ଖାନା ବୋଲି କହିଥିଲେ । ୨୦୧୯ ପରେ, ସେମାନେ କୋଭିଡ କାରଣରୁ କାବୁଲରେ ସଙ୍ଗୀତ ଶିଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ପରେ ସବୁକିଛି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଫେସବୁକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ କିଛି ଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି । ଆମ ଛାତ୍ରମାନେ ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣିବାକୁ ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି ବୋଲି ପି.ଟି ଅଭିଷେକ କୁହନ୍ତି, କାରଣ ତାଲିବାନ ସଙ୍ଗୀତ ବିରୋଧରେ। କିଛି ଛାତ୍ର କବାଟ ଏବଂ windows ରକା ବନ୍ଦ କରି ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଏକାଠି ହୁଅନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ଅନ୍ୟ କେହି ଦେଶ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଅଭିଷେକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂଗୀତ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସମସ୍ତ ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତାଲିବାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଶ ଛାଡିବାକୁ ବାରଣ କରିଛି । ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ୩୫୦ ଛାତ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷା ନେଉଛନ୍ତି।

   Related Posts