ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡାଇବା ଘଟଣା : ଅପଲୋଡ ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ୍‌ କଲେ ୟୁଟ୍ୟୁବର, ଆଉ ହାତଯୋଡି କ୍ଷମା ବି ମାଗିଲେ…
  • ||
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିକୁ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେଲା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌, ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

ପୁଣି ବଢିବ କି ବିବାଦ ? କାବୁଲ ଫେରିଲେ ମୁଲ୍ଲା, ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କଲେ ହକାନୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ସାଙ୍ଗରେ ଆଣିଲେ ନିଜ ସୈନ୍ୟ

6/10/2021 at 12:07 PM

କାବୁଲ ୦୬/୧୦: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ଉପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକା ଅବଦୁଲ ଘନି ବରାଦରଙ୍କ ବିଷୟରେ ବଡ ସୂଚନା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ତାଲିବାନ ସରକାରଙ୍କ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବରାଦର କାବୁଲକୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ଏବେ ସେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ ହକାନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୁରକ୍ଷା ମାଗିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

କାରଣ ଅତୀତରେ ହକକାନି ନେଟୱାର୍କ ସହ ସଂଘର୍ଷରେ ବରାଦର ଆହତ ହୋଇ କାନ୍ଦାହାର ପଳାଇଥିଲେ । ତାଲିବାନର ଦୋହା ଶାନ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାର ମୁଖ୍ୟ ବରାଦର ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କାନ୍ଦାହାରରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଜଧାନୀକୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ତାଲିବାନ ନେତା ବରାଦର ୧୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ହକାନୀ ଯୁଦ୍ଧବିମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପ୍ରଚାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଡିଓ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ।

ବରାଦର କାନ୍ଦାହାରରୁ ନିଜର ସୁରକ୍ଷା ଆଣିଥିବା ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ସରକାରୀ ସୁରକ୍ଷା ମାଗିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ତାଲିବାନ ନେତା ବରାଦର ବର୍ତ୍ତମାନ କାବୁଲ ପ୍ୟାଲେସରେ ରହୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକ ମଲ୍ଲିକା ଓମାରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମଲ୍ଲିକ ୟାକୁବ ଏବେ ମଧ୍ୟ କାନ୍ଦାହାରରେ ଅଛନ୍ତି । ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ ହକ୍କାନି ଏବେ ମଧ୍ୟ କାବୁଲରେ ଅଛନ୍ତି ।

କାବୁଲ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ତାଲିବାନର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମୁଲ୍ଲା ବରାଦରଙ୍କ ଆଗମନ, ସରକାର ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବଢାଇବ । କାରଣ ୟାକୁବ ଦଳ ଆଇଏସଆଇ ସମର୍ଥିତ ହକାନୀ ଦଳ ପାଇଁ ଶକ୍ତି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ । ତାଲିବାନକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିରୋଧୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନେତା ଏକକ ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ଚାହାଁନ୍ତି ଏବଂ କାହା ସହ କାମ କରିବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନ୍ୟାସନାଲ ଟିଭିକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ବରାଦର ଗତ ସପ୍ତାହରେ କାବୁଲର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭବନରେ କଳହରେ ଆହତ କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଖବର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବାରୁ ବରାଦର କହିଥିଲେ, ‘ନା, ଏହା ଆଦୌ ସତ୍ୟ ନୁହେଁ । ମୁଁ ଫିଟ୍ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଆଲ୍ଲାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ । ଗଣମାଧ୍ୟମରେ କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ ଯେ ଆମର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମତଭେଦ ବା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କଳହ ଅଛି ।

   Related Posts