scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବଜାରରେ ହସିବାରୁ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ମାଡ : ତାଲିବାନର ରାଜୁତିରେ ନର୍କ ପାଲଟିଛି ଆଫଗାନ୍ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ

8/08/2022 at 12:49 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୦୮: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ରାଜୁତିର ବର୍ଷେ ପୂରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ତେବେ ସେଠାକାର ଜନତାଙ୍କ ଜୀବନ ଦିନକୁ ଦିନ ନର୍କ ପାଲଟିବାରେ ଲାଗିଛି । କାବୁଲର ବଜାରର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ କେବଳ ହସୁଥିବାରୁ ମାଡ ମରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଅପେକ୍ଷା ଏଠାରେ ମହିଳା ଅଧିକ କଟକଣାରେ ଜୀବନ ଅତତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ମହିଳାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲାଗିଛି । କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ବିନା ପୁରୁଷରେ ଯିବା ପାଇଁ ବାରଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ବିଦେଶୀ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ତାଲିବାନ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଧିରେ ଧିରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଉଛି । ଯାହାକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି । ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ତାଲିବାନର କିଛି ସଦସ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବଜାରରେ ମାଡ ମାରୁଥିଲେ । କିଛି ମହିଳା ଯେଉଁ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ତାହା ତାଲିବାନକୁ ପସନ୍ଦ ଆସିନଥିଲା ।

ଯୁବତୀଜଣଙ୍କ ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ, ଥରେ ଜଣେ କିଶୋରୀ ବଜାରରେ ହସିଦେଇଥିଲେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ବଜାରରେ ଜୋରରେ ହସିଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ତାଲିବାନ ସଦସ୍ୟ କିଶୋରୀଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିଥିଲେ । ଏପରିକି ତାଙ୍କ ପଠାପଢା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଘରେ ବନ୍ଦୀ ଭାବେ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆଜକୁ ଠିକ୍ ବର୍ଷେ ତଳେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ କବଜା କରିନେଇଥିଲା । ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ମଞ୍ଚରେ ତାଲିବାନ ମହିଳାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଧିନତା ଦେବ ବୋଲି କହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେପରି କିଛି କରିନଥିଲା । ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ମାନବାଧିକାର ଛଡେଇ ନେଇଥିଲା ।  

   Related Posts