scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭାରେ ହଙ୍ଗାମା, ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ବିଜେପିର ୬ ବିଧାୟକ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ୍

12/02/2024 at 3:42 PM

କୋଲକାତା: ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭାରେ ୬ ବିଜେପି ବିଧାୟକ ନିଲମ୍ବିତ। ଅସଭ୍ୟ ଆଚରଣ ଅଭିଯୋଗରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ, ଅଗ୍ନିମିତ୍ର ପାଲ, ଶଙ୍କର ଘୋଷ, ତାପସୀ ମଣ୍ଡଳ, ବାଙ୍କିମ ଘୋଷ ଏବଂ ମିହିର ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସସପେଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି। ସନ୍ଦେଶଖାଲି ହିଂସା ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ ଯୋଗୁଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିବା କହିଛି ବିରୋଧୀ। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ଅନୁଯାୟୀ, ବିଧାନସଭା ଭିତରେ ଅନୈତିକତା ଏବଂ ଅସଭ୍ୟ ଆଚରଣ ଯୋଗୁଁ ବିଧାୟକଙ୍କ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି।

ବିଧାନସଭାର ନିୟମ-୩୪୮ ଅନୁଯାୟୀ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ସୋଭାନ୍ଦେବ ଚଟ୍ଟୋପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା। ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ବିଧାୟକ ତଥା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୋଭାଣ୍ଡେଭ ଚଟ୍ଟୋପଧ୍ୟାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୬ ବିଜେପି ବିଧାୟକଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଚଳିତ ଅଧିବେଶନର ଅବଶିଷ୍ଟ ସମୟ ପାଇଁ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି।

ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ବିଜେପି ସର୍ବଦା ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ସାନ୍ଦଶଖଲିରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାକୁ ଆମେ ବିରୋଧ କରୁଥିଲୁ। ଆମେ ସଦନ ପରିସରରେ ପହଞ୍ଚି ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କଲୁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ତଥାପି ବିଧାନସଭାର ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଧିବେଶନରୁ ଆମକୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିଲମ୍ବନ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ଉପହାର କାରଣ ଆମେ ଆମର ମା ଏବଂ ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲୁ।

ପ୍ରକାଶଥାଉକି ଶନିବାର (ଫେବୃଆରୀ ୧୦) ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଉତ୍ତର ଚବିଶି ପ୍ରଗଣା ଜିଲ୍ଲାର ସନ୍ଦେଶଖାଲିରେ ହିଂସାତ୍ମକ ଭାବେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳାମାନେ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରି ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି) ନେତା ଶେଖ ଶାହାଜାହାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଶେଖ ଶାହାଜାହାନ ହେଉଛନ୍ତି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି, ଯାହାର ନାମ ରାସନ ସ୍କାମରେ ନାଁ ଆସିଥିଲା ​​ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଇଡି ଟିମ୍  ଚଢଉ କରିବା ସମୟରେ ସେତେବେଳେ ଟିମ୍‌ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

ସ୍ଥାନୀୟ ମହିଳାଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାଣ୍ଡେଶଖାଲିରେ ଧାରା 144 ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। ବିରୋଧ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶେଖ ଶାହାଜାହାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ସଦସ୍ୟମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଛନ୍ତି।

   Related Posts