ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସରିବା ପରେ କଣ ରହିଛି ନୀତି ନିୟମ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏମିତି କରୁଛନ୍ତି କି ?

Published By : Prameya-News7 Bureau | October 26, 2022 IST

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତରେ ୨୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଲାଗିଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ଚାରିଟାରୁ ଗ୍ରହଣ ଲାଗି ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ଟା ୧୦ ମିନିଟରେ ସରିଥିଲା। ଏହା ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଥିଲା। ଭାରତରେ ୨ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୭ ରେ ଆସନ୍ତା ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଦେଖାଯିବ। ତେବେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗକୁ ନେଇ ଲୋକମାନସରେ ଅନେକ ପ୍ରଥା ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଏହି ଅନୂଯାୟୀ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ପରେ କିଛି ରହିଥିବା ନୀତି ନିୟମ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ?

wp:list
  • ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଦାନ କରିବା ଦରକାର। ଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ ସ୍ନାନ ନିଶ୍ଚୟ କରିବା ଦରକାର। ଏହା  ସହ କେହି ଗରିବକୁ ଅନ୍ନ, ବସ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ଧନ ଦାନ କରିବା ଦରକାର।
/wp:list wp:list
  • ଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଠାକୁର ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ। କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସରିବା ପରେ ଦିଅଁ ଦର୍ଶନ ଶୁଭ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି।
  • ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ପରେ ମନ୍ଦିରରେ ସଫେଇ କରିବା ସହ ଭଗବାନଙ୍କ ବିଗ୍ରହ ଗଙ୍ଗାଜଳରେ ସ୍ନାନ କରି ତୁଳସୀ ଏବଂ ଶମୀରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଛିଞ୍ଚି ତାହାକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।
  • ସେହିପରି ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଗ୍ରହଣ ସରିବା ପରେ ବାସଗୃହ ସଫେଇ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି କୁହାଯାଏ । କାରଣ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସରେ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଘରେ ଭିତରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ଘର ସଫେଇ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କିଛି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଦ୍ ମତ ଦେଇଥାନ୍ତି।
/wp:list wp:list
  • ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭରେ ଥିବା ପିଲାକୁ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇନଥାଏ।
/wp:list

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.