ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡାଇବା ଘଟଣା : ଅପଲୋଡ ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ୍‌ କଲେ ୟୁଟ୍ୟୁବର, ଆଉ ହାତଯୋଡି କ୍ଷମା ବି ମାଗିଲେ…
  • ||
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିକୁ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେଲା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌, ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସରିବା ପରେ କଣ ରହିଛି ନୀତି ନିୟମ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏମିତି କରୁଛନ୍ତି କି ?

26/10/2022 at 8:06 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତରେ ୨୫ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଲାଗିଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ଚାରିଟାରୁ ଗ୍ରହଣ ଲାଗି ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ଟା ୧୦ ମିନିଟରେ ସରିଥିଲା। ଏହା ବର୍ଷର ଶେଷ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଥିଲା। ଭାରତରେ ୨ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୭ ରେ ଆସନ୍ତା ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଦେଖାଯିବ। ତେବେ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗକୁ ନେଇ ଲୋକମାନସରେ ଅନେକ ପ୍ରଥା ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଏହି ଅନୂଯାୟୀ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ପରେ କିଛି ରହିଥିବା ନୀତି ନିୟମ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ?

  • ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଦାନ କରିବା ଦରକାର। ଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ ସ୍ନାନ ନିଶ୍ଚୟ କରିବା ଦରକାର। ଏହା  ସହ କେହି ଗରିବକୁ ଅନ୍ନ, ବସ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ଧନ ଦାନ କରିବା ଦରକାର।
  • ଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଠାକୁର ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ। କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ସରିବା ପରେ ଦିଅଁ ଦର୍ଶନ ଶୁଭ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି।
  • ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ପରେ ମନ୍ଦିରରେ ସଫେଇ କରିବା ସହ ଭଗବାନଙ୍କ ବିଗ୍ରହ ଗଙ୍ଗାଜଳରେ ସ୍ନାନ କରି ତୁଳସୀ ଏବଂ ଶମୀରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଛିଞ୍ଚି ତାହାକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।
  • ସେହିପରି ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଗ୍ରହଣ ସରିବା ପରେ ବାସଗୃହ ସଫେଇ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି କୁହାଯାଏ । କାରଣ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସରେ ଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଘରେ ଭିତରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ଘର ସଫେଇ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କିଛି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଦ୍ ମତ ଦେଇଥାନ୍ତି।
  • ସୂର୍ଯ୍ୟଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଏମିତି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭରେ ଥିବା ପିଲାକୁ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇନଥାଏ।

   Related Posts