suno sunao
Aao Nxt
suno sunao
AAo728x90 (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ପଦୋନ୍ନତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଜରୁରୀ ନୁହେଁ : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

26/09/2018 at 12:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬|୯: ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ପଦୋନ୍ନତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବର୍ଗଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ନେଇ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ପଦୋନ୍ନତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ଜଷ୍ଟିସ ନରିମନ୍ କହିଛନ୍ତି ନାଗରାଜ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ରାୟ ଠିକ୍ ଅଛି । ଏହାର ପୁର୍ନବିଚାରର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏହି ମାମଲାରେ ୭ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ବିଚାର କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁସାରେ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯିବ କି ନାହିଁ ତାହା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଚାର କରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ୨୦୦୬ ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ୫ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ସରକାରୀ ଚାକିରୀରେ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଭିତ୍ତିରେ ପଦୋନ୍ନତି ନେଇ କେତେକ ସର୍ତ୍ତ ସହ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ହେଲେ ୧୨ ବର୍ଷ ପରେ ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୌଣସି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦାଖଲ କରିପାରିନଥିଲେ । ଫଳରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦେଇଥିବା ପଦୋନ୍ନତିରେ ବୈଧତା ରହିନଥିଲା ।

   Related Posts