scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ନୋଟ୍‌ବନ୍ଦୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଠିକ୍ ଥିଲା ନା ଭୂଲ୍ ? ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶୁଣାଣି

2/01/2023 at 10:19 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୋଟବନ୍ଦୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଠିକ୍ ଥିଲା ନା ଭୂଲ୍ ? ଏନେଇ ସୋମବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାୟ ଶୁଣାଇବେ । ୫୮ଟି ଯାଚିକାର ରାୟ ଶୁଣାଇବେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତଙ୍କ ୫ଜଣିଆ ସମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠ। ରାୟ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ କୋର୍ଟଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି ।

ବିଜେପି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପରେ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରେ ନୋଟବନ୍ଦୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଓ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆକୁ ଅଚଳ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ନିଜ କଷ୍ଟ ଅର୍ଜିତ ଧନକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଏଟିଏମ ସାମ୍ନାରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍ ଲଗାଇଥିଲେ ଲୋକ । ନୋଟବନ୍ଦୀ ଯୋଗୁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ମୋଟ୍ ୫୮ଟି ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା  । ଯାହାର ଶୁଣାଣି ୨୦୨୩ ଜାନୁଆରୀ ୨ ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜି  ହେବ । ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅବଦୁଲ ନାଜିରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ୫ଜଣିଆ ସମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠ ରାୟ ଶୁଣାଇବେ।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅବଦୁଲ ନାଜିରଙ୍କ ଅବସର ପୂର୍ବରୁ ନୋଟବାନ୍ଦୀ ରାୟ ଶୁଣାଣି କରିବେ । ଡିସେମ୍ବର ୭ତାରିଖରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅବଦୁଲ ନାଜିର, ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ଆର୍ ଗଓ୍ବଇ, ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏ.ଏସ୍ ବୋପନ୍ନା, ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି. ସୁଭ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ବି. ନାଗରତ୍ନ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କ ଯୁକ୍ତିକୁ ଶୁଣି ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସମସ୍ତ କାଗଜପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।   

ଅଦାଲତରେ ଯୁକ୍ତି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୋଟବନ୍ଦୀକୁ ଏକ ସୁବିଚାରିତ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ବୋଲି କହିଥିଲେ । କଳାଧନ, ଟେରର୍ ଫଣ୍ଡିଂ ଓ ଟାକ୍ସ ଚୋରିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ରଣନୀତି ଥିଲା ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆଇନଜୀବୀ କହିଥିଲେ । ଅନ୍ୟପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଦସ୍ତାବିଜକୁ ଖାରଜ କରିଥିଲେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପି ଚିତାମ୍ବରମ୍ ସ୍ବାମୀ । ନକଲି ମୁଦ୍ର ଓ କଳାଧାନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ପନ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ କରିନଥିଲେ ବୋଲି ତର୍କ ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts