Showcase2022
Showcase2022
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ: ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ନିଲମ୍ୱିତ ହେଲେ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, କହିଥିଲେ ମୋ ମୁଣ୍ଡର ଦାମ୍‌ କଣ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ?
  • ||
  • ବାରିପଦା:ସରକାରୀ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ସମ୍ମୁଖରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୪ ଦୋକାନ ଓ ହୋଟେଲ ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ୍ଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ, କେବଳ ଆଇନ ମାନୁଥିବା ଲୋକେ ହିଁ ଦାବି କରିପାରିବେ ତାଙ୍କ ଅଧିକାର

25/05/2022 at 11:56 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫/୦୫: ମୌଳିକ ଅଧିକାର ନାମରେ, ଯେକୌଣସି ସୁରକ୍ଷା କବଚ କେବଳ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି । ଏହାସହ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି । ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଉପରେ MCOCA ଲାଗୁ କରିବା ବିରୋଧରେ ଏକ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହା ତାଙ୍କର ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଏହା ଉପରେ ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ରକ୍ଷା କବଚ ସେହିମାନଙ୍କୁ ହାସଲ ହେବ, ଯେଉଁମାନେ କର୍ତ୍ତବ୍ୟର ସଠିତ ପାଳନ କରନ୍ତି ।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଦୀନେଶ ମହେଶ୍ୱରୀ ଏବଂ ଅନିରୁଦ୍ଧ ବୋଷଙ୍କ ଏକ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଇନ ପାଳନ ନକରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ଦାବି ଯଥାର୍ଥ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଅଭିଯୁକ୍ତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ବିରୋଧୀ ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । ଏହା ତାଙ୍କର ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ।

ଏହି ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରି ଜଷ୍ଟିସ ମହେଶ୍ୱରୀ କହିଛନ୍ତି, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ MCOCA ଆଇନର ପ୍ରୟୋଗ ଯେତେ ଦୂର, ଆମେ କୌଣସି ଦ୍ୱିଧାବୋଧ କରୁନାହୁଁ ଯେ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପଳାତକ ଘୋଷିତ ହୁଏ ଏବଂ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କବଳରୁ ଦୂରେଇ ଯାଏ । ଏହା ହେଉଛି ନିୟମର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଉଲ୍ଲଂଘନ । ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କୌଣସି ଛାଡ ନାହିଁ ।

ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଅଭିଯୁକ୍ତ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଧାରା ୪୩୮କୁ ଅନୁସରଣ କରି ଜାମିନ ପାଇଁ କୋର୍ଟ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରିବେ । ଅଭିଯୁକ୍ତ ପଳାତକ ହେଲେ ଏହା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ପୋଲିସ ଅଭ୍ୟାସଗତ ଅପରାଧୀ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଛି । ଧାରା ୪୩୮ର ଲାଭ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୩୬ ଅନୁଯାୟୀ, ଧାରା ୪୩୮ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଦାବିକୁ ବିଚାର କରିବାର ଅଧିକାର ଆମେ ପାଇଛୁ । କିନ୍ତୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ଏହିପରି, ତାଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ରିଲିଫ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏକ ଉଦାହରଣ ନିଶ୍ଚୟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

   Related Posts