scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା ନ୍ୟାୟଧିଶଙ୍କୁ ଟିପ୍ପଣୀ, ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଡଭୋକେଟ୍-ଅନ୍-ରିକାର୍ଡ ନୋଟିସ୍

13/11/2022 at 8:37 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜର୍ଜଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟିପ୍ପଣୀ କରିବା ମହଙ୍ଗା ପଡ଼ିଲା । ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କଲେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ । ଆଦେବନକାରୀ ଓକିଲ ଯଦି ନ୍ୟାୟମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ଟିପ୍ପଣୀ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ବୋଲି ଧରାଯିବ ଏବଂ ଓକିଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।   

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶନିବାର ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ଆର୍ ଗଓ୍ବାଈ ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ଭି ନାଗରଥାନଙ୍କ ଦୁଇ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଆବେଦନକାରୀ ମୋହନ ଚନ୍ଦ୍ର ପି. ଓ ବିପିନ କୁମାର ଜୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍-ଅନ୍-ରିକାର୍ଡ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ୨ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ନେଇ କର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୨ତାରିଖରେ ଅଦାଲତରେ ହାଜର ହେବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୮ ତାରିଖରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସୂଚନା ଆୟୋଗ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ଆଇନଜୀବୀ ମୋହନ ଚନ୍ଦ୍ରା, ମୁଖ୍ୟ ସୂଚନା ଆୟୋଗ ଓ ରାଜ୍ୟ ସୂଚନା ଆୟୋଗ ପଦ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଚୟନ ସମିତି ସିଆଇସି ଏବଂ ଆଇସି ପାଇଁ ତିନି ଜଣଙ୍କ ନାଁକୁ ସୁପାରିସ୍ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଏହି ତାଲିକାରେ ମୋହନ ଚନ୍ଦ୍ରାଙ୍କ ନାଁ ନଥିବାରୁ ସେ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲେ । ଏହା ସହିତ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଉଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ସିଙ୍ଗିଲ୍ ବେଞ୍ଚ୍ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ । ଏହାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ଆଇନଜୀବୀ ଚନ୍ଦ୍ରା । ଏହାର ଶୁଣାଣି କରି କୋର୍ଟ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମନା କରିବା ସହିତ ମାମଲାକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ନ୍ୟାୟଧିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟିପ୍ପଣୀ କରିବା ନେଇ ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍-ଅନ୍-ରିକାର୍ଡ ନୋଟିସ୍ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।    

   Related Posts