scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ନୋଟବନ୍ଦୀକୁ ନେଇ ‘ସୁପ୍ରିମ୍’ ରାୟ; କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କ୍ଲିନ୍ ଚିଟ୍, ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଲେ ଠିକ୍ ଥିଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି

2/01/2023 at 11:13 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିମୁଦ୍ରୀକରଣକୁ ନେଇ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତଙ୍କ ସୁପ୍ରିୟ ରାୟ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କ୍ଲିନ୍ ଚିଟ୍ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ନୋଟବନ୍ଦୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଠିକ୍ ଥିଲା ବୋଲି ରାୟ ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ  ୫ଜଣିଆ ସମ୍ବିଧାନିକ ଖଣ୍ଡପୀଠ । ୪:୧ ବହୁମତରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ମାମଲାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି କୋର୍ଟ। ଡିସେମ୍ବର ୭ତାରିଖରେ ୫୮ଟି ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ।

ନୋଟବନ୍ଦୀ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ ହୋଇଥିବା ୫୮ ଯାଚିକାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ଖଣ୍ଡପୀଠ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆହ୍ବାନପୂର୍ଣ୍ଣ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବୈଧ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସରକାରଙ୍କୁ କ୍ଲିନ୍ ଚିଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ କଳାଧନ, ଟ୍ୟାକ୍ସ ଚୋରି ଓ ଟେରର ଫଣ୍ଡିଂରେ ରୋକ୍ ଲାଗିଛି । ସେହିପରି ଗୋଟିଏ ରାତିରେ ୧୦ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସାର୍କ୍ୟୁଲେସନ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଫେରାଇ ଆଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ନ୍ୟାୟମୂର୍ତ୍ତି କହିଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଆସିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି ମିଳିଛି ।

୪:୧ ବହୁମତରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣକୁ ବୈଧ କହିଛନ୍ତି ଖଣ୍ଡପୀଠ । ମାତ୍ର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ରାୟକୁ ଅସମତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ୫ଜଣିଆ ବେଞ୍ଚରେ ସାମିଲ ଥିବା ନ୍ୟାୟମୂର୍ତ୍ତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ବି. ନାଗରତ୍ନ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମସ୍ତ ସିରିଜ୍ ୫୦୦ ଓ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରଚଳନ ବନ୍ଦ କରିବା ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଗମ୍ଭୀର ମାମଲା । ସରକାର ବିମୁଦ୍ରୀକରଣକୁ ଅଧିନିୟମ ଆଧାରରେ କରିବା ବଦଳରେ ବିଧେୟକ ଜରିଆରେ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା । ଏହି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ସଂସଦରେ ପାରିତ କରିବା ଦରକାର ଥିଲା ବୋଲି ଜଷ୍ଟିସ୍ ନାଗରତ୍ନ କହିଛନ୍ତି । ଆରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା କାଗଜପତ୍ରରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ରୂପେ ବାରିହେଉଛି କି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆନଯାଇ ସବୁ କିଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ହୋଇଛି । ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଜଷ୍ଟିସ୍ ନାଗରତ୍ନ ନିଜ ରାୟରେ କହିଛନ୍ତି ।

ବିଜେପି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସରକାର ଗଢ଼ିବା ପରେ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୮ ତାରିଖରେ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ନୋଟବନ୍ଦୀରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଓ ୫୦୦ ଟଙ୍କିଆ ଅଚଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ନିଜ କଷ୍ଟ ଅର୍ଜିତ ଧନକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଏଟିଏମ ସାମ୍ନାରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍ ଲଗାଇଥିଲେ ଲୋକେ । ନୋଟବନ୍ଦୀ ଯୋଗୁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା । ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତରେ ମୋଟ୍ ୫୮ଟି ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା  । ଡିସେମ୍ବର ୭ତାରିଖରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଅବଦୁଲ ନାଜିରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ୫ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ତଥା ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ଆର୍ ଗଓ୍ବଇ, ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏ.ଏସ୍ ବୋପନ୍ନା, ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି. ସୁଭ୍ରମଣ୍ୟମ୍ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବି.ବି. ନାଗରତ୍ନ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କ ଯୁକ୍ତିକୁ ଶୁଣି ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ । ଯାହାର ଶୁଣାଣି ୨୦୨୩ ଜାନୁଆରୀ ୨ ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ୍ ସୋମବାର ହୋଇଛି ।

   Related Posts