AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର୨: CFSLର ସହାୟତାରେ ASI ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ହେବ ଭଏସ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ବସ୍‌ କର୍ମଚାରୀ ଭୁଲିଗଲେ ମାନବିକତା, ଅଧାରାସ୍ତାରେ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡି: ବାଇକ୍‌-କାର୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା: ୨ ମୃତ, ଜଣେ ଆହତ
  • ||
  • ପାଟଣା: ପୋଖରୀ ଭିତରକୁ ପଶିଲା ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କର, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିପଡିଲା
  • ||

କରୋନା ମୃତକଙ୍କ ଶବସତ୍କାର ହେବ କିପରି ? ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ମାମଲାକୁ ପୁଣି ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ପଠାଇଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

4/05/2020 at 4:21 PM

ମୁମ୍ବାଇ, ୦୪|୦୫ :  ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କରୋନା ଭାଇରସରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ମୁସଲିମଙ୍କୁ  କବରସ୍ଥାନରେ କବର ଦେବା ଉପରେ  ରୋକ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ମାମଲାକୁ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜଷ୍ଟିସ୍ ରୋହିଙ୍ଗଟନ୍ ଫଲୀ ନରିମନ୍ ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଇନ୍ଦିରା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାକୁ ଭିଡିଓ କନଫେରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ମାମଲାକୁ ପୁଣିଥରେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାସହ ଶୁଣାଣିକୁ ୨ ସପ୍ତାହରେ ସାରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ।

ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିବା ଦାବିକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ତେଣୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହା ଉପରେ ପୁଣି ଥରେ ବିଚାର କରନ୍ତୁ । ଆବେଦନକର୍ତ୍ତା କହିଥିଲେ ଯେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ନିଜ ଘର ନିକଟରେ କବର ଦେବା ଉପରେ ରୋକ୍ ପାଇଁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଅନ୍ତୁ । କିନ୍ତୁ ବମ୍ୱେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହାକୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୭ରେ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ ।

ଆବେଦନକର୍ତ୍ତା ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ, କବରସ୍ଥାନ ଧନୀମାନେ ରହୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ଏଠାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ କବର ଦେବା ଦ୍ୱାରା ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ମାଟି ଓ ପାଣିରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଆଖପାଖରେ ରହୁଥିବା ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।ତେଣୁ କବରସ୍ଥାନ ବଦଳରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏହାକୁ ପୋତିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ସେ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ।

ଆବେଦନରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ଏକ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ କବର ଦେବା ଉପରେ ରୋଗ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏହାକୁ ପୋଡି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସର୍କୁଲାରରେ କୁହାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏପ୍ରିଲ ୯ରେ ସରକାର ପୁଣି ମୃତଦେହକୁ କବର ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ୨୦ଟି କବରସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts