scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ESIC ବକେୟା ମାମଲା: ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଜୟପ୍ରଦାଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଆଶ୍ୱସ୍ତି

29/11/2023 at 10:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ରାମପୁର ସାଂସଦ ଜୟପ୍ରଦାଙ୍କୁ ESIC ବକେୟା ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମିଳିଛି ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତି। ଅଗଷ୍ଟ ୧୦ରେ ESIC ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ମାମଲାରେ ଜୟପ୍ରଦାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ କୋର୍ଟ। ଚେନ୍ନାଇର ମେଟ୍ରୋପଲିଟାନ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ କୋର୍ଟ ESIC ଦ୍ୱାରା ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ଜୟପ୍ରଦା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ୬ ମାସ ଜେଲ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଶୁଣାଇଥିଲେ।

ଜୟପ୍ରଦାଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ନିଗମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇନାହିଁ। ସିନେମା ଥିଏଟରର ପରିଚାଳନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନରୁ ESI ରାଶି କାଟୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ନିଗମକୁ ଟଙ୍କା ଦେଉ ନଥିଲା। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୩୭.୬୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବକେୟା ବୋଲି ଜଣାଯାଇଥିଲା। ଜୟପ୍ରଦା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇ ରାମକୁମାର ଏବଂ ରାଜ ବାବୁ ଜୟପ୍ରଦା ସିନେମାର ଅଂଶୀଦାର ଥିଲେ, ଯାହା ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, ESI ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୪୦ ଅନୁଯାୟୀ, ମୂଖ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କର ଅବଦାନର ଅଂଶ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବଦାନର ଅଂଶ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ମୂଖ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନରୁ ତାଙ୍କ ଅବଦାନ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ହକଦାର। ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ତାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ପରେ ସେ ଏହି ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ଅକ୍ଟୋବର ୨୦ରେ ଏହି ଦଣ୍ଡକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ। ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ଅନ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ପରେ ନିମ୍ନ ଅଦାଲତରେ ଜାମିନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମାମଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

   Related Posts