scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ପୁରୁଷଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ କମାଇବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରମକୋର୍ଟରେ PIL କରି ଫସିଗଲେ ଓକିଲ: ଗଣିଲେ ୨୫ ହଜାର ଜୋରିମନା

24/10/2018 at 5:59 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୧୦ :ପୁରୁଷଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ୨୧ରୁ ୧୮ କରିବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲା କରି  ଫସିଗଲେ ଆଇନଜୀବୀ । ତାଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲା ପାଇଁ ୨୫ ହଜାର ଟଂକା ଜୋରିମନା ଭରିବାକୁ ପଡିଛି । ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନୟାଳୟ ଗତକାଲି ପୁରୁଷଙ୍କ ବିବାହ ବୟସର ସମୟ ସୀମା କମ କରିବାକୁ ହୋଇଥିବା ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି | ଆଇନଜୀବୀ ଅଶୋକ ପାଣ୍ଡେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ | ପୁରୁଷଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ୨୧ ରୁ ୧୮ କୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ | ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କର ଏହି ନିବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଭୋଟ ଦେଇପାରିବ, ଆର୍ମିରେ ଦାଖଲ ହୋଇପାରିବ ତାହେଲେ ବିବାହ କାହିଁକି କରିପାରିବନି |

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗେଇଙ୍କ ସମେତ ୩ ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଛନ୍ତି | ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ | ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗେଇ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏସ.କେ.କୌଲଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଆଗ୍ରହ ବା ଉଦବେଗ ନାହିଁ  ସେତେବେଳେ ମାମଲା କରିବାର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ ।| ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ପିଟିସନ ସମ୍ବିଧାନର ଶିଶୁ ମେରେଜ ଆକ୍ଟ, ସ୍ପେସିଆଲ ମେରେଜ ଆକ୍ଟ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁ ମେରେଜ ଆକ୍ଟରକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ | ଏହି ୩ଟି ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପୁଅ ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ନିର୍ଧାରଣ କରାଯାଇଛି |

   Related Posts