ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ହୋଟେଲ ମାଲିକ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ଅଧୁରା ରହିଗଲା ଜଗା ଦର୍ଶନ, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||

କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଲାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ, ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମିଳିବ ରାଶି

4/10/2021 at 12:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/୧୦: କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ କ୍ଷତିପୂରଣ ହିସାବରେ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି । କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି କ୍ଷତିପୂରଣ ଅନ୍ୟ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନାଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହେବ । ଦାବିର ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ରାଜ୍ୟର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଣ୍ଠିରୁ ଏହି ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୩ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏମଆର ଶାହା ଏବଂ ଏ.ଏସ୍ ବୋପାନ୍ନାଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏହି ମାମଲାରେ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ । ସେହିଦିନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । ତା’ପରେ କୋର୍ଟ ଏହା ଉପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ଯାହା କରିପାରିବ ତାହା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଜୁନ୍ ୩୦ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଦେଶରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ କରୋନା କାରଣରୁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଉ । ଏପରି ବିପଦରେ ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ସରକାରଙ୍କ ଆଇନଗତ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି କେତେ ହେବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ଏହାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଛାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତା’ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ (NDMA) କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ଠିକ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ ୬ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ କହିଥିଲେ । ପରେ ଏନଡିଏମଏ କୋର୍ଟରୁ ଅତିରିକ୍ତ ସମୟ ମାଗିଥିଲା। କୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରାୟ ୧୨ ସପ୍ତାହ ପରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଉପରେ ଏହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋର୍ଟ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts