Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସମୁଦ୍ରରେ ଗାଧୋଉଥିବା ବେଳେ ଭାସିଗଲେ ୨ ଯୁବକ, ଜଣେ ଉଦ୍ଧାର, ଅନ୍ୟଜଣେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହେଲା ଗୁଗଲ, ଡୁଡଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଲା ଶୁଭେଚ୍ଛା
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୨.୫
  • ||
  • ଅବପାତର ରୂପ ନେଲା ଲଘୁଚାପ, ସୋମବାରଠୁ କମିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୋର ଆନ୍ତରିକ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରତିଟି ଭାରତୀୟ ପାଇଁ ଗୌରବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ‘ଦୁନିଆରେ ହଜାରେ ବାଘ, କିନ୍ତୁ ଦ୍ରାବିଡ…’ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ନେଇ ଟେଲରଙ୍କ ବଡ ବୟାନ
  • ||

AGR ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ, ବକେୟା ଅର୍ଥ ଦେବା ପାଇଁ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ୧୦ବର୍ଷ ସମୟ

1/09/2020 at 12:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୦୯: ଆଡଜଷ୍ଟେଡ ଗ୍ରସ ରେଭିନ୍ୟୁ (ଏଜିଆର) ମାମଲାରେ ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି କରି ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ମାନ୍ୟବର କୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟରେ ଭାରତୀୟ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ବଡ ରିହାତି ମିଳିଛି । ଆଡଜଷ୍ଟେଡ ଗ୍ରସ ରେଭିନ୍ୟୁ (ଏଜିଆର) ବକେୟା ଦେବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷର ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୫ବର୍ଷର ସମୟ ମଗାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଖବର ପରେ, ଭୋଡାଫୋନ୍-ଆଇଡିଆ ସେୟାର NSE ରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହାସହିତ ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲର ଷ୍ଟକ ୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। AGRର ବକେୟା ରାଶି ଉପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୪, ୨୦୧୯ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାର ପ୍ରଥମ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଥିଲେ ଯେ,  ଯଦି ଏହି ମାମଲାର ସମାଧାନ ନହୁଏ , ତେବେ ଭାରତରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଅରୁଣ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପୀଠ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୩୧ମାର୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ନିକ ବକେୟାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହାସହିତ ଶେଷ ରାଶି ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିଜ ରାୟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଏହି ଅବଧି ବଢାଯାଇଛି । ଯଦି ଆଗକୁ ବକେୟା ଦାଖଲରେ ବିଳମ୍ବ ହୁଏ, ତେବେ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅବମାନନା ଅନୁଯାଯୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ ।  ଯଦି ବର୍ଷ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବକେୟା ପୈଠ ନହୁଏ, ତେବେ ପେନାଲ୍‌ଟି ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏୟାରଟେଲ୍‌ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହଲପନାମା ଦାଖଲ କରି ୨୦ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ମାଗିଥିଲା । ଏୟାରଟେଲ୍‌ ସରକାରଙ୍କୁ ୧୩,୦୦୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇସାରିଛି । ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ପାଳନ କରାଯିବ ବୋଲି ଏୟାରଟେଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । ୨୧ଜୁଲାଇକୁ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଅରୁଣ ମିଶ୍ର, ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଏସ୍‌ ଅବ୍‌ଦୁଲ ଓ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଏମ୍‌.ଆର୍‌ ଶାହଙ୍କ ପୀଠ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ ।

AGR ମାମଲା କ’ଣ- ଆଡଜଷ୍ଟେଡ ଗ୍ରସ୍ ରେଭିନ୍ୟୁ (ଏଜିଆର) ଟେଲିକମ ବିଭାଗ (ଡିଓଟି)ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଲାଗି ଧାର୍ଯ୍ୟ ୟୁସେଜ୍ ଓ ଲାଇସେନସିଂ ଫି। ଏହା ମଧ୍ୟ ୨ଟି ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ । ଏଥିରୁ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ୟୁସେଜ ଚାର୍ଜ ଓ ଲାଇସେନ୍ସ ଫି ଯଥାକ୍ରମେ ଯାହା କ୍ରମଶଃ ୩-୫ ଓ ୮ପ୍ରତିଶତ ଅସୁଲ ହୋଇଥାଏ। ଟେଲିକମ୍‌ ବିଭାଗ କହିଥିଲା କି ଏଜିଆରର ଗଣନା ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀର ହେବାକୁ ଥିବା ମୋଟ ଆୟର ଆଧାରରେ ହେବା ଉଚିତ ।

   Related Posts