scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସେ।ଆ ନର୍ସିଙ୍ଗ କଲେଜରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବର୍ଷୀୟ ବ୍ରେଶାନ ମୁସାଜାଇ: ବାଂଟିଲେ ସଫଳତାର ସୂତ୍ର

5/10/2018 at 8:57 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୫/୧୦: ସେ।ଆ ନର୍ସିଙ୍ଗ କଲେଜ୍ ତରଫରୁ ଆୟେ।ଜିତ ହେ।ଇଥିବା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବହୁ ନାମୀଦାମୀ ବିଦେଶୀ ଅତିଥୀଗଣ ଯେ।ଗଦେଇ ନର୍ସିଙ୍ଗ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ ଆଫାଗାନୀସ୍ତାନ ବ୍ରେଶାନ ମୁସାଜାଇ, ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ୟୁଥ୍ କମିଟିର ସଭାପତି ଡ଼କ୍ଟର କେ କେ ସିଂ ଏବଂ ମାଳଦୀପର  କମିଶନର ଅଫ୍ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ । ଏହି ତିନି ଜଣ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡ଼େଲିଗେଟସ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଶୁଣାଇଥିଲେ ।

ଆଜି କାର୍ଯକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥୀ ଥିଲେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୨୮ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ରେଶାନ ମୁସାଜାଇ । ଜନ୍ମରୁ ସେ ପେ।ଲିଓ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିଲେ ବି ତାଙ୍କୁ ତିନେ।ଟି ଗୁଳି ମାରିଥିଲେ ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାନେ ।  ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ସେ ପଢୁଥିବା ଆମେରିକାନ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଆଫଗାନସ୍ତାନରେ । ପେ।ଲିଓ ଥିବାରୁ ସେ ଦୌଡ଼ି ନପାରି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଗୁଳିର ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ । ୫ ଘଣ୍ଟାପରେ ତାଙ୍କୁ ପେ।ଲିସ୍ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା ।  ଏହି ଘଟଣା ପରେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅନେକ ଲେ।କ ଆମେରିକାରେ ରହିଯିବା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ  ସେଇମାନଙ୍କ ସ୍ବର ହେବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସ୍ବର ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଚାପି ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଆଜି ସେ।ଆ ନର୍ସିଙ୍ଗ କଲେଜ୍ ଏକ କାର୍ଯକ୍ରମରେ ଯେ।ଗ ଦେଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ନ ଡ଼ରି ନ ଝୁଣ୍ଟି କିମ୍ବା କାହା ଚାପରେ ନଆସି ଆଗକୁ ବଢିବା ଲାଗି କହିଥିଲେ ।

ସେହିପରି  ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ୟୁଥ୍ କମିଟିର ସଭାପତି ଡ଼କ୍ଟର କେ କେ ସିଂ ଏବଂ ମାଳଦ୍ବୀପର କମିଶନର ଅଫ୍ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ ଡ଼କ୍ଟର ଅଲ୍ଲୀ ଶମିମ୍ ଯେ।ଗ ଦେଇଥିଲେ । ୨୭ ବର୍ଷୀୟ କେ କେ ସିଂ  ଗରୀବ ପରିବାରରୁ ଆସି ସଫଳତାର ସିଡ଼ି ଚଢିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସଂଘର୍ଷ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୭ ମସିହାରେ  ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ  ସ୍ତରରେ ପ୍ରତିଭାବାନ  ଯୁବପ୍ରତିଭା ଭାବେ ପରିଚିତ ପାଇଥିବା ଡ଼କ୍ଟର କେ କେ ସିଂ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହତେ।ତ୍ସାହିତ  ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ  ବେ।ଲି କହିଥିଲେ । ନିଜକୁ ଯେଉଁ କାମ ଦିଆଯାଉଛି ସେ କାମ ନିଜେ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସଫଳତା ବା ବିଫଳାତାର ମାନେ କିଛି ନାହିଁ ବେ।ଲି ସେ କହିଥିଲେ । ସେହିପରି ଡ଼କ୍ଟର ଅଲ୍ଲୀ ସମିମ୍ ଙ୍କ ମତରେ ମାଳଦୀପ ବୁଡ଼ିଯିବ ଯଦି ବିଶ୍ବ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତନକୁ ରେ।କାନଯିବ ବେ।ଲି କହିଥିଲେ ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି ବହୁ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ଥିଲା । ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ନର୍ସିଂ କଲେଜ୍ ର ଆଡ଼ିସନାଲ ଡ଼ିନ୍ ଡ଼କ୍ଟର ପ୍ରଭାତୀ ତ୍ରୀପାଠି, ଛାତ୍ର ମଙ୍ଗଳ ଡ଼ିନ୍ ଡ଼କ୍ଟର ଜ୍ୟେ।ତିରଞ୍ଜନ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯେ।ଗଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ତାଙ୍କୁ ନର୍ସିଙ୍ଗ କଲେଜ୍ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲା ।

   Related Posts