ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଶିଳ୍ପ ପାର୍କ, ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କନ୍‌କ୍ଲେଭ୍‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଶିବ ପ୍ରସାଦ, ଅର୍ଚ୍ଚନାଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା କାରବାର ନେଇ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ହାଜିରା
  • ||
  • କୋଣାର୍କ: ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହୁଛି ମହୋତ୍ସବ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂଧ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କଲା ମଣିପୁରୀ ନୃତ୍ୟ
  • ||
  • ଉମରକୋଟ : ଗଛକୁ ପିଟିଲା କାର୍‌ , ତିନି ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||

ଅଦ୍ଭୁତ ବ୍ୟବସ୍ଥା- ପାଠ ପଢିବାକୁ ଜୀବନକୁ ପାଣି ଛଡାଇ ୨ଟି ନଦୀ ପାର ହେଉଛନ୍ତି ପିଲା

23/10/2019 at 5:24 PM

କୋରାପୁଟ ୨୩।୧୧- ଅଦ୍ଭୁତ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ପାଠ ପଢିବାକୁ ଜୀବନକୁ ପାଣି ଛଡାଇ ୨ଟି ନଦୀ ପାର ହେଉଛନ୍ତି ପିଲା । ନଦୀରେ ପାଣି ଆସିଲେ ପାଠ ପଢାରେ ଲାଗେ ଡେ।ରୀ । ଦିନକର କଥା ନୁହଁ, ପୀଢି ପୀଢି ଧରି ଏମିତି ସମସ୍ୟା ଭିତରେ ଜୀବନ କାଟୁଛନ୍ତି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଳକର ୩ଟି ପଂଚାୟତ ବାସୀ ।

ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ। କିଏ ବାପା କାନ୍ଧରେ ବସିଛି ତ ଆଉ କାହାକୁ ହାତ ଧରି ନଦୀ ପାର କରି ଦେଉଛି ମାଆ । କାରଣ ନଦୀରେ ପ୍ରବଳ ଜଳ ସ୍ରୋତ। ପାଦେ ପାଦେ ରହିଛି ବିପଦ । ହାତ ଛାଡିଦେଲେ ପ୍ରଖର ସ୍ରେ।ତରେ ଭାସିଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଆଉ ଏଭଳି ଜୀବନକୁ ପାଣି ଛଡାଇ ଦୁଇଟି ନଦୀ ପାର ହେ।ଇ ସ୍କୁଲ ଯାଉଛନ୍ତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ । ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଳକ ବାନ୍ଧିଆଗୁଡାର। ଗାଁ ନିକଟରେ କୁର୍ଲୁ ଓ ବାନ୍ଧିଆଯୋଡି ନଦୀ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ଏଠାରେ ମିଶିଛି। ଖରା ଦିନକୁ ଛାଡିଦଲେ ବାକି ସବୁ ଦିନ ନଦୀରେ ପ୍ରବଳ ପାଣି। ଆଉ ଗାଁରେ ସ୍କୁଲ ନ ଥିବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହେ।ଇ ବିପଦକୁ ମୁଣ୍ଡାଇଛନ୍ତି ଅଭିଭାବକ ଓ ପିଲା ।

ଇଏ ତ ଥିଲା ପିଲାଙ୍କ ସମସ୍ୟା। ଏହି ଦୁଇ ନଦୀ ଯୋଗୁଁ କେବଳ ବାନ୍ଧିଆଗୁଡା ନୁହେଁ , ଲିମା ପଂଚାୟତ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା କୁନ୍ଦୁରା ବ୍ଳକର ୩ଟି ପଂଚାୟତର ଲୋକ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଆନ୍ତି । ପେନସନ ହେଉକି ବଜାର ସଉଦା ,ପ୍ରତିଟି କାମ ପାଇଁ ପାଇଁ ବାନ୍ଧିଆଗୁଡା ଗ୍ରାମବାସୀ ଲିମା ପଂଚାୟତ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ।

ତେଣୁ ପିଲାଠୁ ବୟସ୍କ ସମସ୍ତେ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ଏହି ଦୁଇ ନଦୀ ପାର ହୋଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଏମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି ଜଣାଇଛନ୍ତି ଲେ।କେ । କିନ୍ତୁ ପେ।ଲି ଦୂରର କଥା ଡଂଗାଟିଏ ବି ପକାଇନି ପ୍ରଶାସନ ।

   Related Posts