scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କପି ରୋକିବାକୁ ଅଧ୍ୟାପିକାଙ୍କ ଅଭିନବ ଉଦ୍ୟମ, ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପିନ୍ଧାଇଲେ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଟୋପି

26/10/2022 at 12:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୨୬।୧୦: ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ନକଲ ବା କପିକୁ ରୋକିବା ଲାଗି  ଫିଲିଫାଇନ୍ସର ଜଣେ ଅଧ୍ୟାପିକା ଏକ ଅଭିନବ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟୋପି ପିନ୍ଧାଇଥିବା  ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେହି ଟୋପିଗୁଡ଼ିକର ଫଟୋ ଏବେ ଭାଇରାଲ୍‌  ହେଉଛି । ଅଧ୍ୟାପିକା ଜଣକ ହେଲେ ମ୍ୟାରି ଜୟ ମାଣ୍ଡେନ୍‌  ଓଟିଜ୍‌ । ଓଟିଜ୍‌ ଲିଗାଜ୍‌ପି ସହରର ବିକୋଲ ୟୁନିଭରସିଟି  କଲେଜ ଅଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ପାଠପଢ଼ାନ୍ତି ।

ଏ ସଂପର୍କରେ  ସେ କହିଛନ୍ତି, ସେମିଷ୍ଟାର ପରୀକ୍ଷାରେ ସମୟ ସମୟରେ  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରସ୍ପରର ଉତ୍ତରଖାତା ଦେଖି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନର  ଉତ୍ତର ଲେଖିଥାନ୍ତି। ସେହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଲାଗି ମୁଁ  ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲି । ସେହିପରି ପିଲାମାନେ ଯେପରି  ସଚ୍ଚୋଟତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ସେଥିଲାଗି ସେମାନଙ୍କୁ  ପ୍ରେରିତ କରିବାକୁ ମୁଁ ଏକ ମଜାଦାର ଉପାୟ ଖୋଜୁଥିଲି ।  ଏହିକ୍ରମରେ ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ୨୦୧୩ରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା  ଏକ ଟେକନିକ୍‌ ସଂପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲି । ସେଥିରେ  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟୋପି ପିନ୍ଧାଯାଇଥିଲା । ସେହି  ଟୋପିଗୁଡ଼ିକୁ ଏମିତି ଭାବେ ଡିଜାଇନ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା ଯେପରିକି  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରସ୍ପରର ଉତ୍ତରଖାତା ଦେଖିପାରିବେ ନାହିଁ । 

ସାଧାରଣ ଟୋପିଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ମୁଣ୍ଡକୁ କଭର୍‌ କରୁଥିବାବେଳେ  ସେହି ଟୋପିରେ କାନ ପାଖରୁ ତଳକୁ କପଡ଼ା ସବୁ ଲାଗିଥିବାର  ଦେଖିଲି । କିଛି ଟୋପିରେ ପୂରା ମୁହଁକୁ ଆବୃତ୍ତ କରିବା ଭଳି ମୁଖା  ବି ଥିଲା । ସେଥିରୁ ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ମୁଁ ଆମ କଲେଜରେ  ତାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନିଜର  ମନମୁତାବକ ଟୋପିକୁ ଡିଜାଇନ୍‌ କରିବାକୁ କହିଲି । ସେମାନେ  କାର୍ଡବୋର୍ଡ, ଅଣ୍ଡାଖୋଳ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅବ୍ୟବହୃତ ଜିନିଷରୁ  ଏହି ଟୋପି ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ । ସେମାନଙ୍କର ଏହି ପ୍ରୟାସକୁ ଏବେ  ବିଭିନ୍ନ ମହଲକୁ ପ୍ରଶଂସା ମିଳୁଛି ।

   Related Posts