vridhi excotica
star kirano
ori homes
vridhi excotica
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେନିସକୁ ଅଲବିଦା କହିଥାନ୍ତେ ରାଫେଲ ନାଦାଲ ! କିନ୍ତୁ…
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଖସିଲା ‘ଲିଙ୍ଗରାଜ’, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୪୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜୁଲାଇ ୫ରେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ରେଜଲ୍ଟ ! ସୋମବାର ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ, ଶେଷଦିନରେ ନେତାଙ୍କୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେବେ ମୋଦୀ
  • ||
  • ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ କହ୍ନେୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ, ବଖାଣିଲେ ଛାତିଥରା କାହାଣୀ
  • ||
  • ମୌସୁମୀକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବ ଲଘୁଚାପ : ରବିବାର ଓ ସୋମବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ବନ୍ଧା ପଡିଛି ଭବିଷ୍ୟତ : Bigstory Followup

4/05/2018 at 8:39 AM

କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ମଦନପୁର-ରାମପୁର ବ୍ଲକ ପଲମ ଗାଁର ମେଧାବୀ ହରିଜନ ଛାତ୍ର ଆନନ୍ଦ ଦେବ । ୨୦୧୬ ମସିହାରୁ ମଦନପୁର-ରାମପୁର ସ୍ଥିତ ଘରୋଇ ଶିକ୍ଷା ଆନୁଷ୍ଠାନ ଶ୍ରୀ ଏଜୁକେସନ କଲେଜରୁ ଯୁକ୍ତ ୨ ବିଞାନ ରେ ପାସ କରିଛନ୍ତି । ହଲେ ବର୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଲେଜ ଫିସ ବାବଦ କୁ୫୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ପୌଠ କରି ନ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରକୁ ମାର୍କସିଟ ତଥା ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି । କଲେଜର ବାର୍ଷିକ ଫିସ ୬୫ ହଜାର ହିସାବ ରେ ୨ ବର୍ଷ କୁ ୧.୩୦ ହଜାର । ହଲେ ଆନନ୍ଦ ଦେବ ୭୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ପୌଠ କରିଛି । ବାକି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ବନ୍ଦା ପଡିଛି । ଆନନ୍ଦ ଦେବଙ୍କ ବାପା ସୁବାସ ଦୀପ ଓ ମାଁ ଦିନ ମଜୁରିଆ ଏଣୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ମୁକୁଳାଇବାକୁ ଆନ’ ଗତ 2 ମାସ ହେବ ତାମିଲନାଡୁରେ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଛି ।

ଆନନ୍ଦ ଦେବଙ୍କ ପରିବାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ । ଆନନ୍ଦ ଦେବଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଆଧାରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ହଲେ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍କୁଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆନନ୍ଦ ଦେବଙ୍କ ମେଟ୍ରିକ ରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ରଖି ଉତିର୍ଣ୍ର ହେଲା ପରେ ଯୁକ୍ତ ୨ ରେ ପ୍ରଥମେ ରାୟଗଡା ଓ ପରେ ଲାଞିଗଡ ଠାରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ । ହଲେ ମଦନପୁର-ରାମପୁର ର ଶ୍ରୀ ଏଜୁକେସନ ହରିଜନ ଆଦିବାସୀ ଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ଶିକ୍ଷା ବୃତି ଆଶା ଦେଖାଇ ଆନ୍ଦିପଙ୍କୁ କଲେଜ ରେ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ।ଇଥିବା ପରିବାର ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | ଆନ୍ୟପକ୍ଷ ରେ କଲେଜ ଏହା ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଆନୁଷ୍ଠାନ ଏଣୁ ଟଙ୍କା ନ ଦଲେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ୨୦୧୬ ରୁ ଆଡି ବସିଛି । ଫଳରେ ଅର୍ଥ ଅଭାବ ଏକ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଆନିଶ୍ଚିତାକୁ ଠେଲି ଦେଇ ୨ ବର୍ଷ ନଷ୍ଟ କରି ସାରିଛି ।

ସରକାର ଆଦିବାସୀ ଓ ହରିଜନ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ଶିକ୍ଷା ବୃତି ଆଶା ରେ ଶିକ୍ଷା ଆନୁଷ୍ଟାନ ଗୁଡିକ ପ୍ରଥମେ ଏଭଳି ଗରିବ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଙ୍କୁ ନାମ ଲେଖାଇ ଦେଉଥିବା ବଳେ ବୃତି ଟଙ୍କା ନ ମିଳିଲେ ଏହି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଘୋରଇ ଫିସ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏବଂ ଯେଉ ଘୋରଇ ଶିକ୍ଷା ଆନୁଷ୍ଠାନର ମୋଟା ଫିସ ବାନ୍ଦିବାକୁ ଆସମର୍ଥ ସେମାନେ ଆନ୍ଦିପ ଭଳି ବନ୍ଧା ପଡୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

   Related Posts