ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ORHDC ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା, IAS ବିନୋଦ କୁମାରଙ୍କ ସହ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଲେ ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଜଜ୍‌
  • ||
  • ଫିରୋଜାବାଦରେ ଛାତିଥରା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ପରିବାରର ୬ଜଣ
  • ||
  • କୁହୁଡ଼ି ନେଲା ଜୀବନ; ରାସ୍ତା ଦେଖାନଯିବାରୁ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ ଜୀବନ
  • ||
  • ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ଅବିନାଶ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ, ସୁପ୍ରିମ ଅଟୋ ମୋବାଇଲ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ହେଲେ ଅବିନାଶ
  • ||

ଭାରତକୁ ଝଟକା : କୋଭିଶିଲ୍ଡକୁ ମିଳିଲାନି ଭାକସିନ ପାସପୋର୍ଟ ମାନ୍ୟତା, ଟିକା ନେଇଥିବା ଲୋକେ ଯାଇପାରିବେନି ୟୁରୋପ

28/06/2021 at 11:08 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୬ : କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଭାରତରେ ଭୟଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଏବଂ ଲୋକମାନେ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇପାରିବେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଖାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଏହାରି ଭିତରେ ଏକ ଝଟକା ଦେବାଭଲି ଖବର ଆସିଛି ଯାହାକି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ଖବର ଆସିଛି ଯେ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା, ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା-ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟିକା ନେଉଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ “ ଗ୍ରୀନ ପାସ୍” ଦେଇନପାରେ । ଯଦିଓ ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ ପୂର୍ବରୁ କହିଥଲା ଯେ COVID-19 ଟିକା ପ୍ରକାରକୁ ଖାତିର ନକରି ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିପାରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୂଚାଇ ଦିଆଯାଉଛି ଯେ ଏହି ପାସ୍ କେବଳ EU ମାର୍କେଟିଂ ଅଥରାଇଜେସନ ଅନୁମତି ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଟିକା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ୪ଟି ଟିକା ୟୁରୋପୀୟ ମେଡିସିନ୍ ଏଜେନ୍ସି (EMA) ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି ଯାହା ପାସପୋର୍ଟ ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେବା ପାଇଁ EU ସଦସ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି କୋମିର୍ନାଟି (ଫାଇଜର / ବାୟୋଟେକ୍), ଆଧୁନିକ, ୱେକ୍ସଗେରିଭିଆ (ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା-ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ), ଜନସେନ୍ (ଜନସନ ଏବଂ ଜନସନ) ।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଉଭୟ ଭାକ୍ସଜେଭେରିଆ ଏବଂ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ହେଉଛି ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା-ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟିକା । ଯେଉଁଠାରେ ଭାରତ ତିଆରି କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ EMA ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ନୁହେଁ । ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ସଟ୍ର ଭ୍ୟାକ୍ସେଭେରିଆ ସଂସ୍କରଣ ବ୍ରିଟେନରେ କିମ୍ବା ୟୁରୋପର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାଇଟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏଠାରେ, ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପୁଣେର ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନୀୟ ଭାବରେ ନିର୍ମିତ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts