vridhi excotica
star kirano
ori homes
vridhi excotica
star kirano
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେନିସକୁ ଅଲବିଦା କହିଥାନ୍ତେ ରାଫେଲ ନାଦାଲ ! କିନ୍ତୁ…
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଖସିଲା ‘ଲିଙ୍ଗରାଜ’, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୪୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜୁଲାଇ ୫ରେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ରେଜଲ୍ଟ ! ସୋମବାର ହୋଇପାରେ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ, ଶେଷଦିନରେ ନେତାଙ୍କୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେବେ ମୋଦୀ
  • ||
  • ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ କହ୍ନେୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ, ବଖାଣିଲେ ଛାତିଥରା କାହାଣୀ
  • ||
  • ମୌସୁମୀକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବ ଲଘୁଚାପ : ରବିବାର ଓ ସୋମବାର ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

‘୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଦିନକୁ ଓଳିଏ ଖାଇ ବଞ୍ଚିବାକୁ ପଡିଛି’, ଭଲ ଦିନ ଆସିବା ପରେ ବି ଅତୀତକୁ ଭୁଲି ପାରି ନାହାଁନ୍ତି ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ସାରିକା

25/08/2020 at 9:42 PM

ମୁମ୍ବାଇ, ୨୫|୦୮:  ଦିନ ଥିଲା ସେ ଦିନକୁ ଦୁଇ ବେଳା ଖାଇବାକୁ ପାଉନଥିଲେ । ଥରୁଟିଏ ଖାଇ ନିଜର ଭୋକ ମେଣ୍ଟାଉଥିଲେ । ଏପରି ଦୀର୍ଘ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିଲା । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ପଛକୁ ହଟିନଥିଲେ । ତେବେ ଖୋ-ଖୋ ଖେଳ ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲା । ଏହା ହେଉଛି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ଖୋଖୋ ଖେଳାଳି ସାରିକା କାଲେଙ୍କ କଥା ।

ସାରିକା ଏବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରରେ ଜଣେ କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ୍ତ । ସେ ୧୨ତମ ସାଉଥ୍ ଏସିଆନ୍ ଗେମସ-୨୦୧୬ ଖୋ-ଖୋରେ ଭାରତର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡା ଦିବସ ଅଗଷ୍ଟ ୨୯ରେ ସମ୍ମାନଜନକ ଅର୍ଜୁନ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ଏହି ୨୭ ବର୍ଷୀୟା ଖେଳାଳିଙ୍କ ଜୀବନର ପ୍ରାରମ୍ଭ ବହୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟରେ କଟିଥିଲା । ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ପଛକୁ ହଟି ନଥିଲେ । ଖେଳି ଚାଲିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଏବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓସମାନବାଦରେ କ୍ରୀଡା ଅଧିକାରୀ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ୍ତ । ସେ ୧୩ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଖେଳୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ମାଆ ଟେଲର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ । ବାପାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଭଲ ନଥିଲା । ମାଆଙ୍କ ରୋଜଗାରରେ ହିଁ ପରିବାରର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟୁଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ଥରୁଟିଏ ଖାଉଥିଲେ । ଏପରି ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିଲା । ଏତେ ବାଧା ବିଘ୍ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରିବାର ଲୋକେ ଖେଳରେ ବାଧା ଦେଇନଥିଲେ ।

ତେବେ ୨୦୧୬ରେ ସାରିକା ଖେଳ ଛାଡିବେ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ । କାରଣ ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଶୋଚନୀୟ ହୋଇ ପଡିଥିଲା । ଏପରିକି ସେ ନିଜକୁ ଏକ କୋଠରୀରେ ବନ୍ଦ କରି ରଖୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମନ ବଦଳିଥିଲା । ସେ ପୁଣି ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଗତବର୍ଷ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ତାଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

୨୦୧୬ରେ ସେ ଏସିଆନ ଖୋ-ଖୋ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏପରିକି ଏଥିରେ ଭାରତ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଥିଲା । ଏହାସହ ସେ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷରେ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts