ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କୋର୍ଟରେ ଜଜ୍‌ଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ ଉଦ୍ୟମ, କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ICMRର ପରାମର୍ଶ, ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ହେଲେ ଖାଅନି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍
  • ||
  • ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୃହରେ ହଙ୍ଗାମା, ଗୃହ ମୁଲତବୀ କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌ର ରେଡ୍, ୩ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢାଉ
  • ||

ବନ୍ଧୁକ, ତୋପ, ଲଢୁଆ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହ ଗଲୱାନରେ ମୁହଁତୋଡ ଜବାବ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତୀୟ ସେନା

28/09/2021 at 8:37 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮/୦୯: ଅନେକ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଆଶ୍ୱାସନା ସତ୍ତ୍ୱେ, LAC ଚାରିପଟେ ଜାରି ରହିଛି ଚୀନ୍‌ର ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ । ଡ୍ରାଗନ୍ ପାଇଁ ଏସବୁ କିଛି ନୂଆ ନୁହେଁ । କାରଣ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ବାର ହେବାର ନଜିର ରହିଛି । ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥିବା ଭାରତ ଆଉ ଅବହେଳା କରିବାର ମନୋଭାବରେ ନାହିଁ । ଗଲଓ୍ୱାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଘଟିଥିବା ହିଂସା ପରି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତୀୟ ସେନା ।

କାରଣ LACର ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକାରେ ଏବେ ସେନା ଦମ୍ଅ ଦେଖାଇବାକୁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଭାରତର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ତୋପ, ରକେଟ୍ ଭଳି ସବୁକିଛି ଠୁଳ କରାଚାଲିଛି । ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ଭାରତୀୟ ସେନା ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ । TOI ସମ୍ବାଦ ଅନୁଯାୟୀ, ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ପଛଘୁଞ୍ଚା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନଥିବା ଜଣାପଡିବା ପରେ ଭାରତ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

LAC ଉପରେ ହାଇ-ଟେକ୍ ବନ୍ଧୁକ, ବୋଫର୍ସ, ରକେଟ୍ ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ M-777 ଭଳି ଯାନ ଠୂଳ କରାଯାଇଛି । ଚିନୁକ୍ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ M-777 Howitzer ଗୋଟିଏ ସେକ୍ଟରରୁ ଅନ୍ୟ ସେକ୍ଟରକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିସହିତ ସୀମା ସଡକ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ରାସ୍ତା ଯୋଗୁଁ ଭାରୀ ଆର୍ଟିଲିରି ବନ୍ଧୁକକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି ।

ସେପଟେ ସେନା ସୂତ୍ର ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସେନା LAC ନିକଟରେ ଏହାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ଭାରତ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ LAC ଉପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏକ ଦୃଢ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି । ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ଅଦମ୍ୟତା ଉପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାର ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭବ କରୁଛି ।

ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ସେନା ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଗତ ବର୍ଷ ଚୀନ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, ବିଶେଷକରି ଗାଲୱାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ବିବାଦ ପରେ ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଏପରି ଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ନିୟୋଜନ ହୋଇ ନଥିଲା ।

   Related Posts