scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୮୦ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ଏବେ ବି ଉହାନ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି, ଲଗାତର ସଂପର୍କରେ ଅଛି ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ

7/02/2020 at 9:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭/୦୨ – କରୋନା ଭାଇରସ ପ୍ରଭାବିତ ଚୀନର ଉହାନ ପ୍ରଦେଶରେ ଏବେ ବି ଅଛନ୍ତି ୮୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର । ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କର । ତେବେ ଉହାନରେ ଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟର ୭୦ ଜଣ ଛାତ୍ର  ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଧାର ଅଭିଯାନ ବେଳେ ଭାରତ ଫେରିବା ବଦଳରେ ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ଚାହିଁବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ପାରିନଥିବା କହିଛନ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ।

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେବାବେଳେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ୧୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ଭାରତ ଫେରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ , ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳଏବଂ ବିମାନ ସହ ସଠିକ ସମୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିନଥିଲେ । ଫଳରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିମାନରେ ଚଢିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବିଫଳ ହେବା କାରଣରୁ ସେମାନେ  ଭାରତ ଆସିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

ତେବେ ଉହାନରେ ରହିଥିବା ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଚୀନ ସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂପର୍କରେ ଅଛନ୍ତି । ନିୟମିତ ଭାବେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂପର୍କରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ ଏବଂ ବିଶ୍ଲେଷଣ ଜାରି ରହିଥିବା କହିଛନ୍ତି ଏସ୍. ଜୟଶଙ୍କର ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଦୁଇଟି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଉହାନରୁ ୬୪୦ ଜଣ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସହ ୭ ଜଣ  ମାଲେସିୟଙ୍କୁ ଉଧ୍ୟାର କରାଯାଇ ଭାରତ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ୧୧ ନିୟୁତ ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ତଥା କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ର ଉତ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥଳ କୁହାଯାଉଥିବା ଉହାନରେ ଏବେ ବି କିଛି ଭାରତୀୟ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ।

ଆଉ ଏକ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ,କେବଳ ଭାରତୀୟ ନୁହେଁ ଉହାନରେ  ଅଟକି ରହିଥିବା ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଗରିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଭାରତ ତାର ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଥିଲା । ଏପରିକି ଉହାନରେ ଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ଭାରତ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ କେବଳ ମାଳଦୀପ ଏହି ସହଯୋଗକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟଶଙ୍କର।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଚୀନ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଏବଂ ତାହା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଭୟାନକ ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ  ଭର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୬୩୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଚୀନ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସମେତ ପ୍ରାୟ ୨ ଡଜନ ଦେଶରେ  ଏହି ଭାଇରସ୍‌ ଆକ୍ରାନ୍ତ କିଛି କିଛି ରୋଗୀ ଠାବ ହୋଇଛନ୍ତି ।   

   Related Posts