AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡାରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତନାଘନା, ଗୁଳିମାଡ଼ ସ୍ଥାନରେ ମେଟାଲ ଡିଟେକ୍ଟର ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • କଟକ: ସବ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଅଫିସରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ରେକର୍ଡ ରୁମ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜେଲ୍‌ରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଅର୍ଚ୍ଚନା, ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ କୋର୍ଟ
  • ||

ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଯିବା ପରେ ପେରୁରେ ଉଗ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ସପ୍ତାହେ ପାଇଁ ଏମର୍ଜେନ୍ସି ଲାଗୁ

15/12/2022 at 4:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପେରୁର ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣି ଡିସେମ୍ୱର 7ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପେଡ୍ରୋ କ୍ୟାଷ୍ଟିଲୋଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରହିଛି । ଉଗ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ରାସ୍ତ ଅବରୋଧ ମଧ୍ୟରେ ପେରୁ ସରକାର ସାରା ଦେଶରେ ଜରୁରୀ ସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ପେରୁରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପେଡ୍ରୋ କ୍ରିଷ୍ଟିଲୋଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଯିବା ପରେ ରାଜନୈତିକ ସଂକଟ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ରାଜାନୈତିକ ଅସ୍ଥିରତା ଭିତରେ ଦେଶରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ କରାଇବା ନେଇ ଦାବି ନେଇ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉଗ୍ର ହେବା ଯୋଗୁଁ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି ।

ଗତ ବୁଧବାର ପେରୁ ସଂସଦରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ମହାଭିଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା । ୧୩୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ସଂସଦରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ସପକ୍ଷରେ ୧୦୧ ଭୋଟ ପଡ଼ିଥିଲା । ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ମାତ୍ର ୬ ଭୋଟ ପଡିଥିଲା । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପେରୁର ସାମ୍ୱିଧାନିକ ଅଦାଲତ ମୁଖ୍ୟ ଫ୍ରାନ୍ସିକୋ ମୋରାଲେସ ମତଦାନ ପୂର୍ବରୁ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡିନା ବୋଲୁଆର୍ଟଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ବୋଲୁଆର୍ଟ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ ନେଇ କିଷ୍ଟିଲୋଙ୍କ ଯୋଜନାକୁ ଖାରଜ କରିଥିଲେ ।

ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ପେରୁର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପେଡ୍ରୋଙ୍କ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା । ଆମେରିକା ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ନେଡ୍ ପ୍ରାଇସ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ ପେରୁରେ ସମ୍ୱିଧାନ ବିରୋଧୀ ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ କରୁଛୁ ।  

   Related Posts