AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରଲୋକରେ ପରଭେଜ୍ ମୁଶାରଫ୍, ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦୁବାଇରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଅବକାରୀ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗକୁ ସଫଳତା, ୨୪୦ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ବନ୍ୟା ଓ ବାତ୍ୟା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ସୂଚନା ଦେଲେ ଏସଆରସି ,ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଂକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ରିପୋର୍ଟ

18/10/2018 at 12:03 PM

ଭୁବନେଶ୍ଵର;୧୮/୧୦- ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ନେଇ ଏସଆରସି ସୂଚନା ।ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ରିପୋର୍ଟ ।୨୭୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥାମିକ ରିପୋର୍ଟରେ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।୨.୬୩ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମି ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି।ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟାରେ ୫୬ ହଜାର ୯୩୦ ଘର ଭାଙ୍ଗିଛି।୨୦ ହଜାର ୪୨୨ ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି।୩୬ ହଜାର ୫୦୦ ଆଂଶିକ ଭାବେ କ୍ଷତି ହୋଇଛି।୯ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ୪୯୩ ବିଦ୍ୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ।ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮ ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ୮୫୧ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି।୬୨୨ଟି ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇପ କ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା।ସେଥିରୁ ୪୬୫ଟି ପୁନଃଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।ଗଜପତିରେ ୨ଟି ମୋବାଇଲ ୱାଟର ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିୟୋଜିତ ଅଛି।ଗଜପତି, ରାୟଗଡା ଓ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୋଟ ୫୪ଟି ୱାଟର ଟ୍ୟାଙ୍କ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛି।ଗତ ବାତ୍ୟା ତୁଳନାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବାତ୍ୟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ।୧୮୩୧ରେ ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ୫୦ ହଜାର ଓ ୧୯୭୧ରେ ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ୧୦ ହଜାର ଲୋକ ମରିଥିଲେ।ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କିଭଳି କମିବ ସେ ଦିଗରେ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

 

   Related Posts