AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଦମନ’ ପ୍ରଶଂସା, କାହାଣୀକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା କଲେ ସାଉଥ ଷ୍ଟାର

14/12/2022 at 11:18 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୪/୧୨: ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ୨ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଦମନ’ ଏବଂ ‘ପ୍ରତୀକ୍ଷା’ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚାରିଆଡ଼େ ଚର୍ଚ୍ଚା ଲାଗି ରହିଛି । ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ବି ବହୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଏହି ସିନେମା ଦ୍ୱୟକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟି ଚାଲିଛି ।

ଏବେ ଭାରତବର୍ଷର ବିଶିଷ୍ଟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିନେତା କମଲ ହାସନ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଏସ୍‌.ଏସ୍‌. ରାଜମୌଲୀ ଓ ଅନ୍ୟମାନେ ଏକାଠି ବସି ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ସେଥିରେ ଜଣେ ଅଭିନେତା କହୁଛନ୍ତି, ଗୋଟିଏ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଆସିଛି, ଯାହାର ନାଁ ଭୁଲିଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇଛି ତାକୁ ନେଇ ଢେର୍‌ ସାରା ଚର୍ଚ୍ଚା, ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ହେଲେ ଦୁଃଖ ରହିଗଲା ସେମାନେ ସିନେମାର ନାଁଟି ନେଇପାରିଲେ ନାହିଁ ।

ସିନେମାର ଚର୍ଚ୍ଚା ପହଞ୍ଚିଲା କିନ୍ତୁ ନାଁ ପହଞ୍ଚି ପାରିଲା ନାହିଁ । ଯାହା ନେଇ ଓଡ଼ିଆ ସିନେପ୍ରେମୀ ନିରାଶ ହେବା ସହ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଉକ୍ତ ଆଲୋଚନା ଭିଡିଓକୁ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଭିନେତା ମନୋଜ ମିଶ୍ର । ସେ ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, ଖୁସି ଲାଗୁଛି ସିନେମା ଜଗତର ଏତେ ବଡ଼ ବଡ଼ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଆମ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବିଷୟରେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ଯେତେବେଳେ କହୁଥିଲି, ଆମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବି ସାରା ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚିବା ଦରକାର । ସେତେବେଳେ କିଛି ଲୋକ ମୋତେ ଉପହାସ କରୁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ‘ଦମନ’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କରି ଦେଖେଇ ଦେଲା । ଏବେ ବି କହୁଛି, ବ୍ୟବସାୟକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଯଦି ଦେଖିବା ତାହେଲେ ଆମେ ଏବେ ବି ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସିନେମା ଭଳିଆ ଆମ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚେଇ ପାରିନେ ।

ଆଗରୁ ବାହାର ଲୋକ କହୁଥିଲେ, ଓଡ଼ିଶାରେ କ’ଣ ଫିଲ୍ମ ତିଆରି ହୁଏ? ଏବେ ଏତେ ବଡ଼ ବଡ଼ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭିନେତାମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଆଲୋଚନା ତ ହେଉଛି ଗୋଟେ ଓଡ଼ିଆ ସିନେମା ଆସିଛି ମୁଁ ଶୁଣିଛି ବୋଲି । ଯଦି ଆମେ ଏମିତି ଭଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ମୋର, ତା’ର କହି ଈର୍ଷା ପରାୟଣ ନ ହୋଇ ପରସ୍ପରକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ହେବ । ତାହାଲେ ଆଗକୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସମେତ ଆମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଅଭିନେତା ଓ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ନାଁ ନେଇ ସେମାନେ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ବି ହୋଇଯିବେ ଯେ ଆମ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସାରା ଭାରତରେ ଏତେ ପଇସା ରୋଜଗାର କରିପାରିଲା ।

ବହୁତ୍‌ ସୁଯୋଗ ଅଛି ଓଡ଼ିଶା ଭିତରେ । ଆମ ଓଡ଼ିଶାର ବହୁତ୍‌ କଥା ଅନ୍ୟମାନେ ଜାଣିନାହାନ୍ତି । ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ ପ୍ରଯୋଜକମାନେ ଚାହିଁଲେ ସେ ସବୁ କାହାଣୀ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପହଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ । ବ୍ୟବସାୟିକ ସଫଳତା ବି ମିଳିପାରିବ । ଆମ ପାଖରେ ବହୁତ ପ୍ରତିଭା ଅଛି । କେବଳ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଅଭାବ ରହିଛି । ଏମିତି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଓଡ଼ିଆ ଲୋକ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ, ସେ ଧାରଣା ‘ଦମନ’ ଓ ‘ପ୍ରତୀକ୍ଷା’ ଦୂର କରିଦେଲେ ।

ଏକଥା ଜାଣି ରଖିବା ଦରକାର, ଏବେ ଭଲ ବିଷୟ ନହେଲେ ଦର୍ଶକ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବି ଦେଖୁନାହାନ୍ତି । ଭଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସମୟ କେଉଁ ଜାଗାରେ ତିଆରି ହୋଇଛି, ହିରୋ, ହିରୋଇନ୍‌କୁ ଆଉ ଜନସାଧାରଣ ଦେଖୁ ନାହାନ୍ତି । ସେମାନେ କେବଳ ଭଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖୁଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ୨ଟା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଧାରା ବଦଳିବ ନାହିଁ । ଲଗାତାର ଭାବରେ ଆମକୁ ଅନେକ ଭଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କରି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ଜିତିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts