suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁରୈନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏୟାରଫୋର୍ସର ସୁଖୋଇ-୩୦ ଓ ମିରାଜ୍-୨୦୦୦ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଜେରୁଜେଲମ୍‌ରେ ପ୍ରାର୍ଥନାସ୍ଥଳରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୮ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ବୋଲେରୋ ଓ ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ମୃତ ଗୁରୁତର
  • ||

କାହିଁକି ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ଦ.କୋରିଆ ଲୋକେ ? ପ୍ରତି ୫ଜଣରୁ ୨ଜଣ ରହିଯିବେ ସିଙ୍ଗଲ!

9/12/2022 at 11:33 AM

ମୁମ୍ଵାଇ ୦୯।୧୨: ଗୋଟେ ପଟେ ଚୀନ୍‌ରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ହେଉଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଅନ୍ୟ ପଟେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସମସ୍ୟା ସରକାରଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଉଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଏଠାରେ ଏକାକୀ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ତେବେ ଏଠାରେ ଏକାକୀ ରହିବା ଅର୍ଥ ଯେଉଁମାନେ ବିବାହିତ ନୁହଁନ୍ତି । କାରଣ ଲୋକମାନେ ସେଠାରେ ବିବାହ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ଏହା ଜନସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ସହ ଜନସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଯେ ୨୦୫୦ ମସିହାରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ଏକାକୀ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ଦୁଇଗୁଣରୁ ଅଧିକ ହେବ।

୨୦୨୧ ମସିହାରେ, ଦେଶରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବ୍ୟକ୍ତି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଏକକ ବ୍ୟକ୍ତି ପରିବାର ଅଛନ୍ତି। କୋରିଆ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୦୦ ରେ ୧୫.୫ ପ୍ରତିଶତରେ ଥିଲା । ଏକାକୀ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଅନୁପାତ ଶତାବ୍ଦୀର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଦ୍ରୁତ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶରେ କୋରିଆମାନେ ସାମାଜିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ବାସ୍ତବତା ସହିତ ଆଡଜଷ୍ଟ ହୋଇ ପରିବାରଗୁଡିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ସମାନ ମାମଲା ପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଆକଳନ ଜାପାନ କିମ୍ବା ଜର୍ମାନୀ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ଏକକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିବାରର ଅଂଶ ବ୍ରିଟେନ ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ ସମାନ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଏଠାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସର୍ଭେରେ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଅବିବାହିତା ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରାୟ ଅଧା ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ଏବଂ ଚାକିରି ସୁରକ୍ଷା ନହେବାରୁ ବିବାହ ନକରିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ୧୨ ପ୍ରତିଶତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବଂଚାଇବାରେ ସେମାନେ ଭାର ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଅବିବାହିତ ଅଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସଠିକ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ବିବାହ କରିବାକୁ ତତ୍ପର ନୁହଁନ୍ତି।

   Related Posts