scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବାୟୁ ସୀମା ନିକଟରେ ଋଷ ଓ ଚୀନର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଦେଖି ସତର୍କ ହେଲା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ: ଘଉଡ଼ାବାକୁ ଉଡ଼ାଇଲା ଫାଇଟର ଜେଟ୍

30/11/2022 at 6:13 PM

ସିଓଲ: ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ବାୟୁ ସୀମା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହେଲା ଚୀନ ଓ ଋଷର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ। ବିପଦ ଆଶଙ୍କା କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଘୌଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇଲା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ। ବୁଧବାର ଚୀନର ୨ଟି ଓ ଋଷର ୬ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀ ବିମାନ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ବାୟୁ ସୀମା ପାଖକୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲେ। ବିପଦ ଆଶଙ୍କା କରି ତୁରନ୍ତ ସତର୍କ ହୋଇଥିଲା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ।

ନିଜ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ଋଷ ଓ ଚୀନର ବିମାନ ପଛରେ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲା। ତେବେ ଋଷ ଓ ଚୀନ ବିମାନ ବାୟୁ ସୀମା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ କହିଛି। ଆଜି ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସେନା ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଚୀନ ଓ ଋଷ ମିଳିତ ସମରାଭ୍ୟାସ କରିବା ନେଇ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା ବୋଲି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ କହିଛି।

ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଜଏଣ୍ଟ ଚିଫ୍ ଅଫ୍ ଷ୍ଟାଫ୍‌ କହିଛନ୍ତି ” ଚୀନ ଓ ଋଷର ଫାଇଟର ଜେଟ୍‌ କୋରିଆ ବାୟୁସୀମା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚିହ୍ନଟ ଅଞ୍ଚଳ(KADIZ) ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ବିପଦ ଆଶଙ୍କା କରି ଆମ ସେନା ବାୟୁସେନାକୁ ଛାଡ଼ିଥିଲା।”

କୋରିଆ ସମୟ ସକାଳ ୫.୫୦ରେ ଦୁଇଟି ଚୀନ ଏଚ୍‌-୬ ବମ୍ବର ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର  KADIZ ର ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ସୀମା ନିକଟବର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲା ଏହାପରେ ଋଷର ଟିୟୁ-୯୫ ଓ ଏସ୍‌ୟୁ-୩୫ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଜାପାନ ସମୁଦ୍ରରୁ ଉଡ଼ାଣ ଭରି ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା। ମାତ୍ର ୧୮ ମିନିଟ ପରେ ସୀମାରୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲା।

କେବଳ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ନୁହେଁ ଜାପାନ ମଧ୍ୟ ନିଜ ବାୟୁ ସୀମାରେ ଚୀନ ଓ ଋଷର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଦେଖି ଫାଇଟର ଜେଟ୍ ଉଡ଼ାଇଥିଲା। ଏନେଇ ଜାପାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।   

   Related Posts