scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ମିଲେଟ୍ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଲିଖିତ ଗୀତ ଗ୍ରାମୀ ପାଇଁ ମନୋନୀତ

11/11/2023 at 8:24 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀ ଗାୟକ ଫାଲୁଙ୍କ ସହ ମିଶି ମିଲେଟ୍‌ର ଲାଭ ଉପରେ ଏକ ଗୀତ ଲେଖିଥିଲେ । ସେହି ଗୀତ ଏବେ ସଙ୍ଗୀତ କ୍ଷେତ୍ରର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରାମୀ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି । ଗୀତର ଶୀର୍ଷକ ଅବଡେନ୍ସ ଇନ୍ ମିଲେଟ୍ସ ରହିଛି । ଏହି ଗୀତକୁ ଫାଲଗୁନୀ ଶାହ ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଗୌରବ ଶାହ କଣ୍ଠ ଦେଇଥିଲେ ।

ଏହାସହ ସେଡୋ ‘ଫୋର୍ସେସ’ ପାଇଁ ଆରୁଜ ଅଫତାବ, ବିଜୟ ଆୟର ଓ ଶହଜାଦ ଇସ୍ମାଇଲୀ, ‘ଓଲୋନ’ ପାଇଁ ୱର୍ନା ବୟ, ‘ଫିଲ’ ପାଇଁ ଡେଭିଡୋ, ‘ମିଲାଗ୍ରୋ ୱାଇ ଡିସାଷ୍ଟ୍ରେ’ ପାଇଁ ସିବ୍ଲାନା ଏଷ୍ଟ୍ରାଡା, ବେଲା ଫ୍ଲେକ, ଏଡଗର ମେୟର ଓ ଜାକିର ହୁସେନ, ‘ପସ୍ତ’ ପାଇଁ ରାକେଶ ଚୌରସିଆ, ‘ଟୋଡୋ କୋଲୋରସ’ ପାଇଁ ଇବ୍ରାହିମ ମାଲୋଫ, ସୀମାଫଙ୍କ ଓ ଟ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି ।

ଭାରତର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପରେ ୨୦୨୩କୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମିଲେଟ୍ ବର୍ଷ ରୂପେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇିଛ । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂଗଠନ (ଏଫଏଓ)ର ସଦସ୍ୟ ଓ ଜାତିସଂଘ ମହାସଭାର ୭୫ତମ ଅଧିବେଶନରେ ସମର୍ଥନ କରାଯାଇଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଗୀତ ରିଲିଜ୍ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଫାଲୁ କହିଥିଲେ, ମୋ ସ୍ୱାମୀ ଓ ମୋ ସହ ମିଶି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୋଟିଏ ଗୀତ ଲେଖିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଅବଡାନ୍ସ ଇନ୍ ମିଲେଟ୍ସ ଟ୍ରାକ୍ ଜୁନରେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇୟର ଅଫ୍ ମିଲେଟ ଉତ୍ସବରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ।

Also Read: ସଂସଦ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମିଲେଟ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ, ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ଉପାଦେୟତା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

   Related Posts