Hari omm 2
hari om films
AKK 2023
AKK2023
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
WEB_F-8
WEB_F-9
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ ।। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ।। ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବ୍ରଜରାଜନଗର ଗାନ୍ଧିଛକ ନିକଟରେ ହୋଇଥିଲା ଗୁଳିମାଡ।। ଏସଆଇଙ୍କ ଗୁଳିରେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ନବ ଦାସ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ସ୍ୱାମୀକୁ କିରୋସିନି ଢାଳି ଜାଳିଦେଲା ସ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ : ୭ ମୃତ, ୪୪୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ସୋନଭଦ୍ରରୁ ଏବେ ଖନନ ହେବନି ସୁନା, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି?

22/02/2020 at 8:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨।୨:  ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସୋନଭଦ୍ରରେ ସୁନା ଭଣ୍ଡାରର ସନ୍ଧାନ ମିଳିବା ପରେ ଏବେ ଦେଶ ଦୁନିଆର ନଜର ଏହି ଭୂ ଖଣ୍ଡ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରିତ ହୋଇଛି। ଏଠାରୁ କେବେ ସୁନା ଖନନ ହେବ ସେ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଉତ୍ସୁକତା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏବେ କିନ୍ତୁ ସେଠାରୁ ସୁନା ଖନନ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ତେବେ ସରକାର ଓ ଭୂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ସର୍ଭେକ୍ଷଣ (ଜିଏସଆଇ) ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥିବା ବେଳେ ଉପୁଜିଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି।

ଯେଉଁ ଭୂ ଖଣ୍ଡରେ ସୁନା ଥିବାର ସର୍ଭେକ୍ଷଣ ହୋଇଛି ସେଠାକାର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଜମି ବନ ବିଭାଗର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏଣୁ ଏଠାରେ ସୁନା ଖଣି କରିବାକୁ ହେଲେ ସରକାରଙ୍କୁ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ଆଣିବାକୁ ପଡିବ। ସେହିପରି ବାକି ୫ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନୀୟ ଘରୋଇ ଲୋକଙ୍କ ଅକ୍ତିଆରରେ ରହିଛି। ଏଣୁ ସର୍ଭେକ୍ଷଣରୁ ସୁନାଖଣି ମିଳିଥିଲେ ହେଁ ସରକାର ସେଠାରେ ଅଚାନକ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ ତାହା ଏକରକମ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ତେବେ ସବୁଠୁ ଯାହା ବଡ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଛି ତାହା ହେଉଛି ସଂରକ୍ଷିତ ବନାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା। ଏଣୁ ଏଠାରେ ଯାହାବି କିଛି ହେବ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ହାତର କଥା ନୁହେଁ। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏଥିଲାଗି ପ୍ରୟାଶ କରିବାକୁ ହେବ। ସୁନା ପାହାଡରେ ସୁନା ଖଣି ଲାଗି ଯେତିକି ଜମି ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଛି ତାହାର ଦୈର୍ଘ୍ୟ ଓ ପ୍ରସ୍ତ ଯଥାକ୍ରମେ ୧ ଓ ୪ କିଲୋମିଟର। ଏଠାକାର ଭୂ-ଗର୍ଭରେ ପ୍ରାୟ ୩ ହଜାର ଟନ ସୁନା ଥିବାର ଆକଳନ କରାଯାଉଛି। ଏତକ ସୁନା ୧୦୮ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ବ୍ୟାପ୍ତ ରହିଛି। ଏଥିଲାଗି ସରକାର ଇ-ଟେଣ୍ଡର ଆହ୍ୱାନ ମଧ୍ୟ କରିସାରିଲେଣି। ହେଲେ ଏବେ ସଂରକ୍ଷିତ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସୁନା ଖଣିରୁ କିପରି ଖନନ ହେବ ତାହିଁ ହୋଇଛି ବଡ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ।

   Related Posts