scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଜି ମହାଳୟା, ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଏବଂ ସୋମବାର : ଏକ ବିରଳ ସଂଯୋଗ : ଏମିତି କଲେ ମିଳିବ ଅଖଣ୍ଡ ସୌଭାଗ୍ୟ

8/10/2018 at 11:20 AM

ଅକ୍ଟୋବର ୮ ତାରିଖ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପରେ ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥି ରହିଥିବାରୁ ଆଜିର ଦିନର ମହତ୍ତ୍ବ ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଛି । ପିତୃପକ୍ଷ ଏବଂ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପରେ ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥି ହେତୁ ଆଜି ଦିନକୁ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ପିତୃପକ୍ଷର ଶେଷ ଦିନ ଏବଂ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ପଡୁଥିବାରୁ ଆଜିର ଦିନକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତାକାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମାବାସ୍ୟା ତିଥି ରହୁଛି । ଏହାକୁ ଗଜଯୋଗ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଆଜି ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପରେ ଏବଂ ଆସନ୍ତାକାଲି ସର୍ବପିତୃ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କରଣୀୟ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ଯୋଗରେ କଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ କଣ କଲେ ବିଶେଷ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

ପିତୃ ତର୍ପଣ ଓ ଶ୍ରାଦ୍ଧ : ମହାଭାରତ ସମୟରୁ ପିତୃ ବିସର୍ଜନ ଏବଂ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟାର ମହତ୍ତ୍ବ ସଂପର୍କରେ କୁହାଯାଇଛି । ଏହିଦିନ ପିତୃ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଜଳ ତର୍ପଣ ଏବଂ ପିଣ୍ଡଦାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଯେଉଁ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ତିଥି ସଂପର୍କରେ ଆମେ ଅଜ୍ଞ ବା ଯାହାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅକାଳରେ ହୋଇଛି, ସେମାନଙ୍କୁ ଆଜି ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଓ ପିଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବା ବିଧି ରହିଛି ।

ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ  : ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘାୟୁ କାମନା କରି ବ୍ରତ ରଖିଥାନ୍ତି । ପୁରାଣ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଆଜି ମୌନ ବ୍ରତ ଧାରଣ କଲେ ଗୋଦାନ ଭଳି ପୂଣ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ମହିଳାମାନେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉପାସନା କଲେ ଅଖଣ୍ଡ ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

ଗରିବଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ : ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ କେହି ଗରୀବ କିମ୍ବା ଭିକ୍ଷୁକ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ବା ଦ୍ବାରକୁ ଆସିଲେ ତାଙ୍କୁ ଖାଲି ହାତରେ ଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ଯେ, ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କଠାରୁ ଖାଦ୍ୟ ଓ ଜଳ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ଯେକୌଣସି ରୂପରେ ଆର୍ବିଭାବ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଆଜି ଚାଉଳର ଅଟାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପିଣ୍ଡ ପ୍ରଦାନ କଲେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଆତ୍ମା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ପିତୃପୁରଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

ଅଶ୍ବସ୍ଥ ବୃକ୍ଷ ପୂଜା : ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଅଶ୍ବସ୍ଥ ବୃକ୍ଷର ମୂଳରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ, ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ଅଗ୍ରଭାଗରେ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମା ବାସ କରିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ଆଜି ଅଶ୍ବସ୍ଥ ବୃକ୍ଷର ପୂଜାରେ ବିଶେଷ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ।

ତୁଳସୀ ପରିକ୍ରମା : ସେମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ବ୍ରତୀ ମହିଳାମାନେ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ୧୦୮ଥର ପରିକ୍ରମା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏଭଳି କଲେ ଧନ, ଧାନ୍ୟ, ଗୋପ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଧର୍ମ, ଅର୍ଥ, କାମ, ମୋକ୍ଷ ଆଦି ଚତୁର୍ବଗ ଫଳପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ହୋଇଛି ।

   Related Posts