scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୨୦ ଘୋଡାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ଅଜଣା ହତ୍ୟାକାରୀ, ଧରିବାକୁ ୨୦ ହଜାର ଡଲାର ପୁରସ୍କାର

24/12/2019 at 7:52 PM

ୱାଶିଂଟନ୍ ୨୪।୧୨: ଆମେରିକାର କେଞ୍ଚୁକି ପ୍ରଦେଶରେ ଘୋଡା ଗଣ ହତ୍ୟା ନେଇ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ । ଅଜଣା ଆତତାୟୀ  ୨୦ ଟି ଘୋଡାଙ୍କୁ  ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟାକରିଛି ।  ଏପରି  ଅମାନୁଷିକ କାଣ୍ଡ କିଏ କାହିଁକି କରିଛି , ତାହା ଏବେ କେଞ୍ଚୁକି ପୋଲିସ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଛି । ତେବେ ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଧରିବାକୁ କେଞ୍ଚୁକି ପୋଲିସ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ସହ ସୂଚନା ଦାତାଙ୍କ ଲାଗି ୨୦ ହଜାର ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିଛି ।

 ଡମାସ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଘୋଡା ଗୁଡିକୁ କେହି ଶିକାର କରିଥିବା ଜଣା ପଡୁଛି ।ମୃତ ଘୋଡା ଗୁଡିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ବେଳେ , ଆଉ କିଛି ବର୍ଷକର ବା ତାଠୁ କିଛି ଅଧିକ ବୟସର ।ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି କ୍ଷୁଦ୍ର ଆଗ୍ନେୟାସ୍ତ୍ରରେ  ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ମନେ ହେଉଛି । ପୂର୍ବ କେଞ୍ଚୁକିର ଏକ ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ମ ଖଣି ଖାଗାନ ଥିବା ବନାଞ୍ଚଲରେ ଘୋଡା ଗୁଡିକର ମୃତ ଦେହ ପଡିଛି । ସେଗୁଡିକୁ ଦେଖିଲେ, ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ଘୋଡା ଗୁଡିକ ମରି ପଡିଥିବା ମନେହେଉଛି । ପ୍ରାୟ ୪ ହଜାର ଏକର ଅଞ୍ଚଳରେ  ଡମାସ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ  ଦଳ ମୃତ ଘୋଡାଙ୍କ ନେଇ ଅନୁସନ୍ଦାନ କରିଛି। ତେବେ ସେଠାରେ ପାଖାପାଖି ୩୫ ଘୋଡାଙ୍କ ଏକ ଦଳ ଚରାବୁଲା କରୁଥିବା ମନେ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ, ଅନ୍ୟ ଘୋଡାଙ୍କ ଟେର ମିଳୁନି । ଗତ ୧୬ ତାରିଖ ଦିନ ପ୍ରଥମେ କିଛି ଘୋଡାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂପର୍କରେ ଖବର ଆସିଥିଲା । ରବିବାର ଆଉ କିଛି ଘୋଡା ମରି ପଡିଥିବା ଖବର ଆସିବାପରେ ପୋଲିସ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।ତେବେ ଏକ ସମୟରେ ସବୁ ଘୋଡାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା  ସନ୍ଦେହ କରିଛନ୍ତି ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ।

ଘୋଡା ଗୁଡିକୁ ଅତି ନିର୍ଦ୍ଦୟ ଭାବେ କେହି ଗୁଳି କରିଛି । ମୃତ ଘୋଡାଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରୁ ଶିକାରୀର  କ୍ରୁର ଆଚରଣ ପୁରା ସ୍ପଷ୍ଟ। ଏପରିକି ଗୋଡିଏ ଘୋଡାର ପାଟିରେ ଅଧା ଚୋବା ଗାସ ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଚରୁଥିବା ଘୋଡାଙ୍କୁ ଆତତାୟୀ ଗୁଳିକରିଛି ।  ଦେଷୀକୁ ଧରିବାକୁ କେଞ୍ଚୁକି ପୋଲିସ ୨୦ ହଜାର ଡଲାର ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିଛି । ଦୋଷୀକୁ ଆନିମଲ କୃଏଲିଟି ଆକ୍ଟରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଫ୍ଲଏଡ୍ କଣ୍ଟ୍ରି ସେରିଫ ଜନ୍ ହଣ୍ଟ ।

   Related Posts